Aktivisté v Plzni kritizují radnici za postup po referendu

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
12.04.2013 18:40
Plzeň

Plzeň - Liknavost a obavu z rozhodování vytýkají městu Plzni organizátoři referenda, které přesně před třemi měsíci odmítlo stavbu obchodního domu v centru města. Zavázalo orgány města, aby všemi dostupnými prostředky zabránily stavbě Corso Americká na místě zbořeného domu kultury. Radnice tvrdí, že jde o složitou právní věc a že zastupitelé schválí postup koncem května.

    "Plzeňští zastupitelé se nemají k žádnému rozhodnutí. Předstírají veřejnosti aktivitu tím, že žádají o posudky další právníky," řekl dnes ČTK člen přípravného výboru referenda Petr Vaněk. Podle jeho kolegy Martina Marka si zastupitelé do dneška nevědí rady s tím, jak dále postupovat, a někteří k tomu ani nemají chuť. "Jediným řešením je přijetí regulačního či změna územního plánu, kam je třeba zanést podmínku referenda, tedy žádné obchodní zařízení v místě po domu kultury," uvedl.
    Podle náměstka primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) se udělalo hodně práce a vzhledem k právní složitosti kauzy "nemůže od nás nikdo očekávat, že budeme reagovat ze dne na den, protože nikdo v ČR to zatím takhle neřešil". Radnice už ukončila smlouvu o budoucí kupní smlouvě na okrajové městské pozemky, které Plzeň investorovi neprodá. Amádeus je má pronajaté jen do konce června. "Zároveň jsme ho vyzvali k prodeji pozemků pod domem kultury. Amádeus odpověděl, že je připraven jednat, ale stále chce projekt dokončit. A že pokud budeme jednat o ceně pozemků, tak musíme počítat s tím, že investoval nemalé prostředky do přípravy projektu," uvedl. Další jednání bude příští středu v Plzni.
    Amádeus požádal město o součinnost po případných úpravách projektu. "Může ji čekat tam, kde nám to ukládá zákon, tedy u staveb sítí. O dalším jsme připraveni jednat, ale musíme respektovat výsledek referenda, tedy nikoli bránit stavbě, ale vzniku obchodního zařízení," uvedl Zrzavecký. Radnice má od právníků analýzu kroků, které může udělat, aby nepoškodila město a naplňovala referendum.
    Nyní město zadalo druhou analýzu, která navíc posoudí případnou trestněprávní odpovědnost zastupitelů. "Bude hotová do květnového zastupitelstva, kde se rozhodne o postupu města po referendu," dodal.
    Rada města ve čtvrtek rozhodla o vypsání urbanisticko-architektonické soutěže na sporné území. Její výsledek by se stal podkladem pro nový územní plán, který má mít Plzeň v roce 2015. Současný územní plán tam obchody povoluje. "Odborníci nám navrhnou, co by v lokalitě mělo být," řekl náměstek. Pokud by se řešila jen změna územního plánu, muselo by město zastavit přípravu nového plánu celého města, což nechce.
    Na stavbu obchodního centra běží územní řízení, které je nyní přerušeno po námitkách dvou občanských sdružení.
0 komentářů
přidat komentář

Související články