Aktivista odmítá Motejlův výrok o vystěhování Romů ve Vsetíně

Vložil
ČTK
28.03.2007 13:25
Vsetín

Vsetín - Romský aktivista Jan Rác nesouhlasí s vyjádřením veřejného ochránce práv Otakara Motejla, jenž podle dnešní Mladé fronty Dnes označil zbourání domu a stavbu nových budov pro nepřizpůsobivé romské rodiny ve Vsetíně za zákonné. Rác už před několika dny zaslal Motejlovi podrobnou zprávu o  průběhu stěhování Romů z pavlačového domu. Ve zprávě se podle Ráce mluví i o tom, že byty ve vsetínské části Poschla, kam byla část rodin ze zbouraného pavlačového domu vystěhována, plesniví a nevyhovují hygienickým podmínkám.
    Rác si nechal vypracovat podrobnou studii o stěhování nepřizpůsobivých rodin i o kontejnerových bytech v lokalitě Poschla, kde část obyvatel zbouraného pavlačového domu žije. "Tu jsem také panu ombudsmanovi zaslal, aby se se vším mohl řádně seznámit. Určitě změní názor. Z pavlačového domu byly vystěhovány i  rodiny, které nájem poctivě platily, i ti, kteří měli smlouvu na dobu neurčitou. Je to porušování lidských práv. Na takové jednání nemá nikdo právo," řekl dnes ČTK Rác.
    Podle něj není ani pravda to, že domy, do kterých byli Romové vystěhováni, splňují podmínky stavebního zákona. Motejl ale podle MfD uvedl, že stěhování bylo v souladu se stavebním zákonem. Podle Ráce ale byty plesniví. "Viděli to i hygienici, a není to špatným užíváním bytů," řekl. Motejl dnes ČTK sdělil, že se otázkou vystěhování nepřizpůsobivých rodin stále zabývá. Ze šetření vydá zprávu. Neuvedl ale kdy.
    Demolici pavlačového domu zahájila vsetínská radnice v říjnu minulého roku. Důvodem byl jeho havarijní stav a neuspokojivá statika. Tehdy stál v čele radnice nynější vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL).
    Na Čunka policie loni obdržela 13 trestních oznámení, jeden případ ale odložila. Oznámení na bývalého vsetínského starostu lidé podali především právě kvůli stěhování romských rodin. Lidé bývalého starostu viní například z trestného činu pomluvy, vydírání, útisku nebo zneužití pravomocí veřejného činitele.
    Kromě samotných Romů trestní oznámení na současného předsedu KDU-ČSL podali i režisér Břetislav Rychlík nebo sdružení Roma Vidnava. V polovině listopadu trestní oznámení podali i někteří vsetínští Romové, kteří skončili po vystěhování z města ve třech malých obcích na Jesenicku.
    Starostu i jeho spolupracovníky viní z pěti trestných činů: z útisku, zneužití pravomocí veřejného činitele, vydírání, omezování osobní svobody a podvodu. Zástupci sdružení jsou přesvědčeni, že všechny trestné činy byly v tomto případě naplněny. Pod trestní oznámení se tehdy podepsaly všechny rodiny, které se na Jesenicku ocitly. Tvrzení Romů, že smlouvy na koupi nemovitostí podepsali pod nátlakem, však Čunek již dříve popřel.
0 komentářů
přidat komentář