Zemřel Thomas Messer, dlouholetý šéf Guggenheimova muzea

Vložil
ČTK
16.05.2013 22:05
USA

New York

Thomas M. Messer v roce 1985 (foto: nytimes.com)
New York - Thomas Maria Messer, bývalý věhlasný ředitel světoznámého newyorského Guggenheimova muzea, zemřel ve středu v New Yorku ve věku 93 let. Oznámil to list The New York Times. Rodák z Bratislavy, který v meziválečném období vyrůstal v Praze, se do USA dostal za dramatických okolností těsně před válkou v roce 1939. V muzeu začal pracovat v roce 1961 a v jeho čele stál 27 let.
    List The New York Times v nekrologu označil Messera za jednu z nejuznávanějších osobností amerického moderního výstavnictví. Československý rodák povýšil muzeum Solomona Guggenheima mezi nejvýznamnější kulturní instituce v USA, rozšířil jeho sbírky a změnil je v globální instituci. Vychoval celou generaci kurátorů, jeho metody řízení muzea byly vždy vstřícné a nekonfliktní.
    "Do americké instituce vnesl šarm a hodnoty starého světa," řekla americkému listu šéfka americké kanceláře aukční síně Sotheby's a bývalá Messerova spolupracovnice Lisa Dennisonová. "Dokázal vést neuvěřitelný dialog mezi poválečným americkým a evropským uměním."
    Messer se narodil do rodiny historika umění, jeho matka pocházela z hudebního prostředí. Jeho cesta z Prahy do světa začala dramaticky, když počátkem války v září 1939 loď Athenia, na níž se plavil do Británie, potopila německá ponorka. Messer se zachránil a dostal se do USA. Za války byl v Evropě jako tlumočník americké vojenské rozvědky.
    Po skončení války působil v USA v malém muzeu v Roswellu ve státě Nové Mexiko, později v Ústavu soudobého umění v Bostonu. Z funkce šéfa Guggenheimova muzea na Manhattanu odešel v roce 1988, ve stejném roce opustil i Guggenheimovu nadaci, kterou řídil od roku 1980.
    Kdykoli zajížděl Messner po roce 1989 do Evropy, vždy se snažil navštívit Prahu, kterou považoval za své nejoblíbenější místo v Evropě.
0 komentářů
přidat komentář