Zájem o e-knihy roste, u Amazonu již vedou nad pevnou vazbou

Vložil
ČTK
21.07.2010 09:45
USA

New York

New York - Zájem o elektronické knihy ve Spojených státech stále roste. Jedno z největších knihkupectví v zemi Amazon.com informovalo, že v uplynulých třech měsících jich prodávalo více než knih v  dražší pevné vazbě, která je v USA tradičně vyhrazená novinkám. Informoval o tom dnes deník The New York Times.
    V uvedeném období na 100 prodaných knih v  pevné vazbě připadlo 143 elektronických knih. V posledních čtyřech týdnech tento trend zrychloval, když na 100 prodaných knih v pevné vazbě připadalo 180 digitálních knih. "Je to překvapivé, zvláště když vezmete v úvahu, že knihy v  pevné vazbě prodáváme 15 let a elektronické knihy 33 měsíců," uvedl šéf Amazonu Jeff Bezos.
    Na levnější brožované verze, takzvané paperbacky, nicméně zatím elektronické knihy nemají. Amazon sice v této kategorii nezveřejnil žádná srovnání, podle deníku The New York Times se ale paperbacků prodává stále více než jejich digitálních verzí. Nabídka papírových titulů je také zatím u Amazonu mnohem širší než u elektronických. Zatímco prvních firma nabízí miliony, u  druhých jde asi o 630.000.
    Podle odborníků se přesto den, kdy budou papírové knihy v kolonce "prodeje" v menšině, nezadržitelně blíží. Například Mike Shatzin z poradenské firmy Idea Logical Company má za to, že za deset let budou papírové knihy představovat jen čtvrtinu všech prodávaných knih. Zatím se ale papírové knihy i ty v pevné vazbě drží. V celých Spojených státech letos zájem o knihy v pevné vazbě vzrostl o 22 procent. Prodej elektronických knih se ale podle Americké asociace vydavatelů od začátku letošního roku do května zečtyřnásobil.
    Pochopitelně tak roste zájem o elektronická zařízení, na nichž si lidé digitální knihy mohou číst. Amazon uvádí, že poptávka po jeho čtečce Kindle rostla navzdory tomu, že na trh vstoupil konkurenční tablet iPad od společnosti Apple. Zájem o ni se ztrojnásobil poté, co firma na konci června výrazně snížila její cenu. Amazon těží také z toho, že knihy z jeho produkce lze pomocí softwarových čteček číst i na zařízeních jiných výrobců, včetně iPadu.
0 komentářů
přidat komentář