Vyhlídková plošina mrakodrapu Burdž Chalífa do odvolání uzavřena

Vložil
ČTK
09.02.2010 20:50
Dubaj - Uzavření vyhlídkového patra na nejvyšší budově světa, mrakodrapu Burdž Chalífa v Dubaji, prý způsobil porouchaný výtah. Informovala o  tom dnes agentura AP s odvoláním na svědky a bezpečnostní pracovníky. Uzavření vyhlídkového patra majitel mrakodrapu oznámil v pondělí,
    Návštěvníci vyhlídkového patra AP uvedli, že v sobotu večer slyšeli velkou ránu, za kterou následovala oblaka prachu valící se z jedné z výtahových šachet. "Znělo to skoro jako malá exploze, byla to opravdu hlasitá rána," řekl Američan Michael Timms, který byl v té době v mrakodrapu. Záchranáři podle něj přijeli asi za tři čtvrtě hodiny a vypáčili dveře výtahu. Porouchaná kabina zůstala viset mezi podlažími, lidem proto pomohli dostat se ven po žebříku.
    Mluvčí oddělení civilní obrany v Dubaji dnes incident potvrdil. Zachráněno bylo podle něj 15 lidí, nikdo neutrpěl zranění.
    Vyhlídkovou plošinu majitel mrakodrapu, firma Emaar, zavřel v neděli na neurčito. O incidentu informoval den poté. Mezi důvody uvedl příliš velký provoz v této části budovy a také možné problémy s elektřinou. Problém s výtahy podle AP nezmínil a dle svědků poskytl málo informací také asi 60 lidem, kteří kvůli poruše na vyhlídkové plošině ve 124. patře zůstali zablokováni. Ti pak údajně začali panikařit. Dolů se prý dostali nákladním výtahem spolu s lidmi vysvobozenými z kabiny. Schody prý nesměli použít.
    "Co mě trochu šokuje, je to, že to chtěli zamést pod koberec, aby si zachovali tvář. Když se to rozbilo, měli aspoň lidem říct, že se to rozbilo," řekl Timms.
    O tom, kdy bude vyhlídka znovu v provozu, zatím společnost neinformovala. Není jasné, proč se výtah porouchal.
    Burdž Chalífa je vysoká 828 metrů a otevřena je pro veřejnost od 5. ledna. Za měsíc se na svět z téměř kilometrové výšky podívalo několik tisíc lidí, což majitel hodnotí jako nečekaně velký provoz. Svědčí o tom i to, že vstupenky na věž se předem zamlouvají. Stojí v přepočtu 518 korun pro dospělého, ale ti, kdo nechtějí čekat, mohou frontu předběhnout a zaplatit čtyřnásobek.
    Vyhlídková plošina nacházející se ve dvou třetinách budovy je jedinou částí mrakodrapu, která byla zatím veřejnosti zpřístupněna. Lidem, kdo mají vstupenky na toto období, prý budou buď vyplaceny, nebo bude jejich platnost prodloužena.
0 komentářů
přidat komentář

Související články