Ve Španělsku silný odpor proti tunelu pod Gaudího chrámem

Vložil
ČTK
25.04.2007 21:30
Španělsko

Madrid

Madrid - Pod petici namířenou proti plánované výstavbě železničního tunelu, který má vést pod slavným chrámem Sagrada Familia v  Barceloně, se podepsalo již přes sto představitelů španělských univerzit. Uvedl to na dnešní tiskové konferenci v Madridu architekt Jordi Bonet i Armengol, který řídí dokončovací práce na chrámu, jehož stavbu zahájil slavný Antonio Gaudí už v roce 1882.
    "Shromáždili jsme podpisy více než stovky profesorů," řekl Bonet.
    Odpůrci tunelu mají obavy, že otřesy při jeho budování a pak i při provozu, mohou vážně poškodit základy chrámu, který ročně navštíví přes dva a půl milionu turistů z celého světa. Tunel určený pro vysokorychlostní spoje má vést přímo pod Gaudího chrámem, jehož věže se tyčí až do výše 170 metrů a který je vůbec nejnavštěvovanější památkou ve Španělsku.
    Nová železnice má spojovat Barcelonu s Madridem a přes Gironu zajistit i  napojení na francouzskou vysokorychlostní síť TGV. Ačkoli tunel má ležet několik desítek metrů pod povrchem, někteří španělští odborníci nevylučují, že následkem nestabilního terénu v dané lokalitě může dojít k destruktivnímu vlivu vlakového provozu na Gaudího stavbu.
    "Doufáme, že už pouhý prostý rozum povede k  tomu, že stavba tunelu nezačne," řekl Bonet.
    Podle Joana Rigola i Roiga, předsedy konsorcia pověřeného dostavbou chrámu, je zřejmé, že pro trasu vysokorychlostní železnice existují i jiné alternativy. Pokud se nepodaří konsorciu stavbu tunelu pod kostelem odvrátit, "zahájíme soudní řízení," upozornil Rigol.
    Tunel ovšem zatím existuje pouze na papíře, nebyl ještě stanoven ani harmonogram stavebních prací a projekt navíc ani nezískal souhlas ministerstva infrastruktury, upozornila společnost Adif, která je pověřena budováním železniční sítě na území Španělska.
0 komentářů
přidat komentář