V Glasgow začíná stavba Maggie's Centre Gartnavel od OMA

Vložil
Tisková zpráva
10.11.2010 00:05
Office for Metropolitan Architecture OMA

Včera byly zahájeny stavební (zemní) práce pro Maggie’s Centre Gartnavel, glasgowský projekt poskytující emocionální i praktickou podporu lidem žijícím s rakovinou, jejich rodinám a přátelům. Budova navržená kanceláří OMA se nachází v areálu nemocnice Gartnavel a zároveň v blízkosti Beatson West zařízení Scotland Cancer Centre. Jde o jedno z několika Maggie center ve Spojeném království, které je součástí pionýrského projektu, jenž využívá promyšlenou architekturu a inovativní prostory jako nástroj k útěše a léčbě.
Jednopodlažní budova o celkové ploše 534 m² vytváří prstenec vzájemně provázaných, pečlivě komponovaných prostor, jež nabízejí pohodlí a úlevu. Objekt s plochou střechou, jehož úrovně podlah odpovídají přirozené topografii, poskytuje prostory různých výšek – od intimnějších částí určených k privátnímu využití jako je například poradenství až k otevřenějším prostorným zónám umožňujícím sdružování a vytvoření pocitu komunity.
Objekt je přirozeně zasazen do svého prostředí, jako pavilon v lesích. Budova je introvertní i extrovertní zároveň: každý z prostor má vazbu buď na vnitřní dvůr se zahradní úpravou nebo na okolní stromy a zeleň. Některé z výhledů nabízejí také pohled na vzdálené město Glasgow.
Projekt vedený partnery Remem Koolhaasem a Ellen van Loom a společníkem Richardem Hollingtonem bude dokončen v létě 2011. Nadace Maggie’s Cancer Caring Centres foundation, založená Maggie Keswick Jencksovou and Charlesem Jencksem, otevřela první Maggie centrum v Edinburgu v roce 1996. Od té doby vystavěla řadu inovativních budov navržených předními světovými architekty; kancelář OMA osovila s nabídkou glasgowského projektu v roce 2007.
0 komentářů
přidat komentář