V Cedar Rapids dokončili přesun budovy krajanského muzea

Vložil
ČTK
01.08.2011 23:35
New York/Cedar Rapids - Ve městě Cedar Rapids v americkém státě Iowa dokončili náročný přesun budovy českého a slovenského muzea. Objekt, který před třemi lety poničila povodeň a který váží 1500 tun, se po kolejích přemístil o 150 metrů dál nad záplavové území. V neděli definitivně dosedl na nové základy. Informovala o tom stránka Eastern Iowa Government.

    "Byl to pěkný pomalý proces," řekl šéf společnosti Expert House Movers Joe Matyiko.
    Přesun budovy začal 8. června a měl trvat asi dva dny. Hned první noc ale silný déšť rozmáčel připravenou cestu a stěhování nemohlo pokračovat. Budovu se tehdy podařilo posunout zhruba o 70 metrů. Po přestávce vynucené počasím pak muzeum doputovalo na nové místo 21. června.
    Poté začalo zvedání budovy z kolejí na nové základy pomocí hydraulických zvedáků. Budovu bylo potřeba dostat zhruba 3,3 metru nad zem. Teprve pak si mohla dosednout na nové základy.
    Náklady na přestěhování činí na 713.000 dolarů (zhruba 12 milionů korun). To je ale stále výrazně méně než dva miliony dolarů (kolem 34 milionů korun), které by údajně stálo zbourání stavby a její vybudování na jiném místě.
     Budova muzea se otevřela v roce 1995. Povodně z roku 2008 poničily vnitřní vybavení, včetně historické expozice a knihovny. Podařilo se ale zachránit podstatnou část sbírek a inventáře. No novém místě se otevře příští rok.

0 komentářů
přidat komentář