V Bretani byla odhalena obří socha papeže Jana Pavla II.

Zdroj
Pavel Zavadil
Vložil
ČTK
10.12.2006 23:20
Francie

Paříž

Paříž - V bretaňském městečku Ploërmelu byla dnes přes odpor části veřejnosti odhalena obří socha zesnulého papeže Jana Pavla II. Jejím tvůrcem je známý ruský výtvarník Zurab Cereteli, který ji městu věnoval a po němž bylo pojmenováno jedno z místních náměstí.

    Přes čtyři metry vysoká socha je zarámována obloukem s křížem, které jdou do výšky osmi metrů. Starosta města Paul Ancelin na ceremonii řekl, že socha je na míru "gigantu historie", kterým podle něho Jan Pavel II. byl. Na podstavci sochy je vytesána slavná výzva "Nemějte strach", kterou polský papež svůj pontifikát zahájil a na kterou se pak často odvolávali bojovníci proti komunismu.
    Úmysl sochu ve městě vztyčit vyvolal odpor části obyvatel, které se nelíbilo, že by se ve státě, jenž si zakládá na svém laickém charakteru, měly vydávat obecní peníze na památník náboženskému představiteli. I když totiž autor sochu městu věnoval, náklady na její instalaci šly na účet města. Odpůrci ale dosáhli jen toho, že ceremonie byla o den odložena. Na sobotu připadalo výročí přijetí zákona o  odluce církve od státu v roce 1905 a odpůrci považovali odhalení sochy v tento den za provokaci.
    Ceremonie proběhla v klidu. Nespokojenci se omezili jen na to, že skupinka z nich v klaunských kostýmech z uctivé vzdálenosti provolávala hesla o "poloniu pro lid" v narážce spojující náboženství, Polsko i  Rusko.
    Sochař gruzínského původu Cereteli je prezidentem Ruské akademie umění. Jeho obří sochy jsou rozesety v mnoha zemích světa.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
expanze
Josef Čančík
11.12.06 08:49
zobrazit všechny komentáře