UNESCO varuje před ohrožením Toweru londýnskými mrakodrapy

Vložil
ČTK
08.01.2007 21:55
Velká Británie

Londýn

Londýn - Londýnský hrad Tower, který během 900 let proslul jako vězení, popraviště a naposledy jako turistická atrakce, se ocitne na seznamu ohrožených památek světového kulturního dědictví. A to přinejmenším, dokud se nevyřeší "obklíčení" hradu okolními mrakodrapy. Oznámila to dnes Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).

    Londýnští urbanisté podle zprávy UNESCO nedělají dost pro to, aby zajistili nerušený výhled na hrad či z hradu skrz okolní zástavbu. A tu má ještě doplnit nejvyšší budova v Británii, mrakodrap Skleněná skořápka, která se tu má v roce 2010 tyčit do výše 310 metrů.
    "Je to problém vizuální integrity, který trápí všechna velká města," uvedla mluvčí střediska světového dědictví Gina Doubledayová.
    Umístění Toweru na seznam ohrožených památek sice může londýnskému hradu zajistit dodatečné fondy, ale pro Británii by to byla ostuda, míní agentura AP. Z vyspělého světa je na seznamu ohrožených památek pouze floridský národní park Everglades v USA; tyto největší sladkovodní bažiny na světě ohrožuje okolní zemědělská činnost.
    Ministerstvo kultury, médií a sportu však rozptyluje všechny pochyby a ujišťuje, že Tower se na seznam nakonec nedostane. "V zemi působí komise pro kontrolu rozvoje, která vyžaduje velice důkladné konzultace o veřejných záležitostech. Věnuje pozornost tomu, aby role a místo hradu byly vzaty náležitě v potaz při rozvoji," uvedl resortní mluvčí Toby Sargent. Ministerstvo se chystá do UNESCO předložit vlastní zprávu o ochránění hradu před věžáky.
    Tower, vybudovaný normanským králem Vilémem Dobyvatelem v 11.století, byl v roce 1999 zařazen na seznam světového dědictví, čítající momentálně 830 unikátních památek.
0 komentářů
přidat komentář