Tisíce historických budov v Havaně jsou ve špatném stavu

Vložil
ČTK
13.03.2010 12:05
Havana - Každou zimu turisté ze zmrzlých zemí na severu zaplní sluncem prozářené ulice Staré Havany, obdivují její malebné koloniální budovy i starobylá náměstí. Srkají mojito v baru Bodeguita del Medio, kam chodíval Ernest Hemingway, pojedí v restauracích na ulici Obispo a pobývají v  roztomilých starých hotelích, jež zrestaurovala kubánská vláda v rámci rozsáhlé obnovy historického centra Havany.
    Když se však vydají o pár bloků dál a opustí upravené části, vnoří se do zcela jiné Staré Havany; tady stojí rozbité otřískané domy v ulicích plných děr a historie tu svou bývalou krásou nehýří. Rozpad je setrvalý.
    Lidé tu žijí ve zchátralých bytech, ve spartánských vládních prodejnách dostávají své měsíční příděly potravin a nakupují si pití ve státních obchodech, kde se rum i víno stáčejí do starých lahví od vody.
    S oběma svými tak rozdílnými tvářemi je Stará Havana centrem kubánské turistiky i symbolem největších problémů města.
    Hlavní město ostrova, které založili Španělé v roce 1519 na březích Havanského zálivu, je místo, kde je minulost pozoruhodně nedotčená. Avšak tisíce tamních historických budov jsou ohroženy lhostejností a neschopností vlády je zachovat.
    V závodě s časem ale čas vítězí, snad s výjimkou části Staré Havany, kde bylo zrenovováno přes 350 budov. Celou operaci vedl městský historik Eusebio Leal. Spolu se skupinou kolegů už v roce 1967 začal usilovat o obnovu, ale teprve v roce 1994 jeho snaha dostala křídla, když jej tehdejší vůdce Fidel Castro pověřil vedením státní firmy na obnovu staré čtvrti. Na financování se použily peníze, které v místě utrácejí turisté.
    Peníze od turistů Lealovi umožnily investovat loni do projektu 20 milionů dolarů. Je to ale málo ve srovnání s potřebami. Studie z  doby před restaurováním zjistila, že na 3,4 kilometrech čtverečních Staré Havany jsou 4000 budov virtuálně i historicky cenných - a ve špatném stavu.
    Havana je skrytý poklad architektonické historie, kde se blok za blokem střídají historické budovy různých stylů - od kolonialismu po modernismus. Většina potřebuje opravit a mnoho jich již spadlo.
    Když v roce 2008 udeřil na město hurikán Ike, zřítilo se 67 domů. A narostly obavy, co se stane, když na Havanu zamíří další velká bouře.
    Nejzákladnější problém je dlouhodobě nedostatečná údržba, což fakticky začalo po vítězství revoluce v roce 1959. Komunistická vláda se zaměřila na budování infrastruktury na chudém venkově a Havanu naprosto ignorovala.
    Podle Leala nemá Kuba peníze na to, aby udělala víc, zčásti kvůli dlouhotrvajícímu americkému obchodnímu embargu. "Víc než 50 let žijeme v ekonomické a obchodní válce."
    Odpůrci vlády obviňují komunistický režim, zavedený Fidelem Castrem, a ekonomické strasti, které následovaly.
    Leal nicméně tvrdí, že revoluce zachránila historickou Havanu od kubánského kapitalismu, který prý chtěl nahradit staré budovy novými, a to i ve Staré Havaně. "Bez socialismu by se Stará Havana nezachovala."
    Asi šest procent financí na obnovu Staré Havany pochází od organizací, jako je OSN, ale dalo by se udělat mnohem více, kdyby vláda povolila větší soukromé investice ze zahraničí, upozorňuje Bernd Herrmann, vedoucí švýcarské cestovní kanceláře Cuba Real Tours se sídlem v Havaně.
    Kuba má problém, že sem sice jezdí hodně návštěvníků - loni jich bylo 2,42 milionu, ale vzhledem k nedostatečné turistické infrastruktuře a špatným službám se už nevracejí, vysvětluje Herrmann. "Kdyby sem nechali přijít investory, klienti by byli spokojenější. Měli bychom víc vracejících se turistů," řekl.
    Je tu dost nápadů, jak nejlépe zachránit historii Havany. Mezi nimi i návrh architektonické školy při Floridské mezinárodní univerzitě v Miami či plán kubánského architekta Julia Césara Péreze Hernándeze. Ale Kuba je těžce zasažena globální recesí, takže vláda má víc starostí o to, aby měli obyvatelé jídlo na stole, nežli o záchranu minulosti.
    Projekt obnovy Staré Havany má také svou sociální stránku, upozorňuje Leal. Zrekonstruovány nebo nově vytvořeny byly školy a zdravotnické kliniky; a 16 hotelů zařazených do programu poskytlo pracovní místa.
    Mnozí z místních lidí však prohlašují, že musejí ilegálně prodávat doutníky turistům nebo jim podávat jídlo ve svých domovech či se prostě s nimi spřátelit v naději, že získají nějaké peníze, protože i když Stará Havana kvete, jim se nedaří.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
překlad
hmm
13.03.10 05:15
zobrazit všechny komentáře