Svatopetrská bazilika čelí zcela moderním hrozbám

Vložil
ČTK
21.04.2006 11:25
Praha

Vatikán - Zdi chrámu svatého Petra, které se pyšně tyčily v Římě půl tisíciletí, jsou nyní vystaveny zákeřné a zcela moderní hrozbě. Nejvíce je v posledních letech poničili mladí turisté, vyzbrojení fixy a žvýkačkami, řekl agentuře ANSA prelát, který má na starosti údržbu největšího křesťanského svatostánku.

"Lidé nemají žádnou představu, kolik času a energie je zapotřebí na odstranění žvýkačky," stěžuje si kardinál Francesco Marchisano. "Ta zaleze všude, najde si cestu do každé trhlinky v mramoru."
Do obrovské baziliky, tyčící se nad hrobem svatého Petra a plné uměleckých pokladů, jejichž autory jsou takoví umělci, jako byl Michelangelo či Bernini, proudí denně na 25.000 turistů.
Armáda 130 takzvaných sanpietrinů neustále čistí mramor, s nímž se tu setkáváme na každém kroku, opravuje to, co bylo zničeno, a pokouší se odstranit stopy přítomnosti tolika návštěvníků.
Kromě toho, že musejí vydlabávat zatvrdlé žvýkačky z mezer mramoru, musejí také odstraňovat graffiti, jimiž skupiny mladistvých zdobí zdi, když se průvodci v bazilice nedívají.
Kardinál Marchisano uvedl, že čištění a údržba baziliky jsou nákladné, ale nedokázal říci přesnou částku.
"Prozřetelnost pro nás nikdy nemá zavřenou svou peněženku, i když naše výdaje jsou často náhlé a nepředvídatelné," řekl. Někdy pomohou i provinilci nebo ti, kdo je mají na starosti.
Marchisano zavzpomínal, jak mu rektor jedné anglické univerzity napsal a omluvil se za nápisy, které ve Svatopetrském chrámu napáchali jeho studenti, jež tam doprovázel. Když viděl fotografie, na nichž studenti hrdě zvěčnili své dílo, vybral rektor 1500 eur a poslal je do Vatikánu, aby byly použity na pokrytí výdajů spojených s odstraněním graffiti.
Převážná část peněz na údržbu baziliky pochází z prodeje vstupenek, které si kupují návštěvníci toužící vyšplhat nahoru do proslulé kopule.
Základní kámen baziliky byl položen 19. dubna 1506 a stavba byla dokončena až za mnohem více než sto let. Na projektu se podílelo mnoho velkých architektů, mezi nimi Giacomo della Porta, Francesco Borromini, Raphael a Donato Bramante.
Pětisté výročí položení základního kamene ke Svatopetrskému chrámu připomíná Vatikán řadou výstav a dalších kulturních akcí.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
žvejky
Věra
21.04.06 07:38
zobrazit všechny komentáře