Socha Buddhy přivezená nacisty z Tibetu je z meteoritu

Vložil
ČTK
28.09.2012 10:00
Německo

Berlín

Berlín - Socha Buddhy, kterou do Německa z Tibetu přivezla nacistická expedice Ernsta Schäfera těsně před druhou světovou válkou, je vytesaná z  meteoritu. Informovala o tom agentura AP. Meteorit dopadl na Zemi před několika tisíci lety.
    
Elmar Buchner z univerzity v německém Stuttgartu uvedl, že soška by mohla být stará tisíc let, ačkoli zmíněný meteorit byl oficiálně objeven v roce 1913.
     Schäferova expedice se do Tibetu pod patronací nacistického Německa vydala v roce 1938, jejím cílem bylo pátrat po kořenech árijské rasy, kterou tehdejší ideologie považovala za genetický a kulturní vrchol lidství.
     Existence 10,6 kilogramu vážící sochy, známé jako "železný muž", byla odhalena v roce 2007, když její majitel zemřel. Dílo se tehdy dostalo do aukce. Němečtí a rakouští vědci nicméně získali povolení od nového vlastníka provést chemickou analýzu. Ta ukázala, že socha byla vytvořena z meteoritu Chinga, který do oblasti nynější rusko-mongolské hranice dopadl před 15.000 lety.
     Nacisty na Buddhovi nepochybně zaujala levotočivá svastika. Svastiku používala řada kultur a nacisté ji jako svůj symbol využívali v  pravotočivé variantě.
     Socha představuje buddhistického krále Vaišravanu. Ten je jedním ze čtyř strážců světových stran - sever.
0 komentářů
přidat komentář