Před 40 lety zemřel Ludwig Mies van der Rohe

Vložil
ČTK
17.08.2009 13:00
Jihlava

Ludwig Mies van der Rohe

Chicago (USA)/Praha - V Chicagu, kde dlouhá léta žil, zemřel 17. srpna 1969 ve věku 83 let uznávaný architekt a jeden z nejvýznamnějších představitelů funkcionalismu Ludwig Mies van der Rohe. Pocházel z německých Cách z rodiny kameníka a od 15 let pracoval jako stavební dělník.
    Architektuře se vlastně vyučil jen pobytem v ateliérech předních architektů. Nejdříve pobýval u Bruna Paula, později pracoval u Petera Behrense. V roce 1913 se osamostatnil, po nástupu fašismu odešel v roce 1937 do emigrace a již v roce následujícím se stal vedoucím katedry architektury na Illinoiském technickém institutu v Chicagu.
    Zatímco zpočátku byl ještě ovlivněn klasicismem, ve 20. letech se přiklonil ke způsobům skupiny De Stijl a funkcionalismu. Mezi jeho nejznámější stavby patří například obytný blok na sídlišti Weissenhof u Stuttgartu, Německý pavilon na Mezinárodní výstavě v  Barceloně, Nová národní galerie v Berlíně, budova fakulty architektury Illinoiského technického institutu nebo sídlo firmy Seagram v New Yorku. Příkladnou ukázkou jeho stavitelského umění na území České republiky je vila Tugendhat v Brně, která byla v prosinci 2001 zařazena jako jedenáctá česká památka na seznam UNESCO.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Svetova jedenactka architektury 20. stoleti
takyarchitekt
18.08.09 01:51
zobrazit všechny komentáře

Související články