Před 125 lety se narodil německý architekt Walter Gropius

Vložil
ČTK
18.05.2008 00:20
Praha

Berlín/Praha - Walter Gropius, narozený 18. května 1883 v  Berlíně, byl bezesporu jedním z nejvýznamnějších novátorů v architektuře 20. století. Základními principy jeho staveb byla věcnost a funkčnost, dodržování stroze geometrických tvarů a odmítání jakéhokoliv ornamentálního členění stavby.
V roce 1919 inicioval založení umělecko-průmyslové školy Bauhaus a stanul v jejím čele jako její první ředitel. Bauhaus usiloval o sdružování výtvarného umění a uměleckých řemesel pod vedením architektury a záhy se stal centrem výtvarné avantgardy meziválečné Evropy. V roce 1928 se Gropius kvůli únavě z náročné organizační činnosti a kvůli neustálým útokům na svou osobu jeho vedení vzdal, ze školy odešel a působil jako samostatný architekt. Po nástupu nacistů k moci emigroval v roce 1934 do Anglie a o tři roky později přijal profesuru na americké Harvardově univerzitě. Tam modernizoval a reorganizoval tradiční výuku a rovněž se zasloužil o šíření funkcionalismu do konzervativních Spojených států. V této zemi také 5. července 1969 zemřel.
K  nejvýznamnějším dílům tohoto renomovaného architekta patří budova Bauhausu v  Desavě, Fagusova továrna v Alfeldu u Hannoveru, sídliště Törten u Desavy, škola v Impingtonu nebo budova PanAm v New Yorku.
0 komentářů
přidat komentář