Papež posvětil Gaudího chrám La Sagrada Familia

Vložil
ČTK
07.11.2010 21:40
Španělsko

Barcelona

Antoni Gaudí

Barcelona - Papež Benedikt XVI. dnes na závěr své návštěvy Španělska posvětil světoznámý barcelonský chrám Sagrada Família (Svatá rodina) architekta Antonia Gaudího. Kostel je považován za symbol tradičních rodinných hodnot, které v následné nedělní mši také papež obhajoval. Nevyhnul se nepřímé kritice interrupcí a sňatků homosexuálů.
    Kromě desítek tisíc nadšených věřících čekaly v katalánské metropoli na papeže asi dvě stovky homosexuálů a lesbiček, kteří se před projíždějící kolonou ostentativně líbali.
    Během kázání papež znovu zdůraznil, že církev je proti "jakémukoli popření života" v  narážce na letošní uzákonění interrupce v zemi, kterou prosadila vláda Josého Luise Zapatera. Benedikt XVI. také vyzval země světa k podpoře a ochraně rodiny jako nerozlučného svazku muže a ženy.
    Nepřímo tak opět odsoudil rovněž nedávno ve Španělsku zlegalizované sňatky osob stejného pohlaví.
    Proti přítomnosti Benedikta XVI. ve Španělsku kromě homosexuálů a lesbiček protestovala v Barceloně také řada mladých i starších liberálů, kteří odsuzují římskokatolickou církev za přílišnou konzervativnost. I v tradičně katolickém Španělsku klesá počet věřících, i když se k tomuto náboženství hlásí dál necelé tři čtvrtiny obyvatel.
    Papež v sobotu vyzval Evropany, aby se otevřeli Bohu a označil za "tragédii" vývoj, kdy na starém kontinentu od 19. století sílila antiklerikální a ateistická hnutí. Také řekl, že víra se musí obnovit, a reagovat tak na světskost, jaká "existuje ve Francii a v České republice, ale také ve Španělsku".
    Posvěcením katedrály Benedikt XVI. dovedl proceduru zasvěcení stavby do jejího trvalého stadia. Podle představ církve a věřících teprve posvěcením kostela jsou v něm modlitby lépe vyslyšeny, neboť místo je "obýváno Boží přítomností".
    Chrám se tak stal 128 let po položení prvního kamene v roce 1882 bazilikou, v níž se mohou konat tradiční mše včetně eucharistie, která je ústřední svátostí církve a středem její bohoslužby. Budova přitom ještě není úplně dokončena - hotová by mohla být podle některých odhadů v  roce 2026, tedy na sté výročí Gaudího smrti.
    Benedikt XVI., který zahájil dvoudenní návštěvu Španělska už v sobotu v poutním městě Santiago de Compostela, vyzdvihl Gaudího víru a jeho pevné odhodlání s pomocí mnohých dalších postavit takový zázrak, jakým je chrám smíření zasvěcený Svaté rodině. Podle papeže architekt, který by měl být v budoucnu beatifikován, dokázal spojit tradici velkých katedrál s novou kreativitou. Chrám patří mezi nejnavštěvovanější památky Španělska.
0 komentářů
přidat komentář

Související články