OMA vyhrála soutěž na Chu Hai College v Hongkongu

Zdroj
Office for Metropolitan Architecture, 15.01.2010
Vložil
Tisková zpráva
17.01.2010 16:00
Office for Metropolitan Architecture OMA

x
OMA Asia společně s hongkongskou kanceláří Leigh & Orange Architects zvítězila v soutěži na univerzitní campus nedaleko Hongkongu. Nový campus o rozloze 28000 čtverečních metrů by měl po svém dokončení v roce 2012 sloužit jako hlavní sídlo Chu Hai College, jehož budovy v Hongkongu přestávají kvůli rostoucímu počtu studentů svojí kapacitou dostačovat.
Vítězný návrh OMA počítá se dvěma stejně velkými podlouhlými paralelně stojícími budovami. Obě stavby jsou vysoké osm podlaží a mají velmi “lehkou fasádu“, což znamená, že k sobě obrácené fasády do nádvoří tvoří jen zavěšená kovová síť. Na těchto fasádách obrácených do vnitřního dvora jsou také navěšena schodiště, která celý prostor oživují. OMA ve své zprávě hovoří o “vizuální jednotě“, která bude panovat na celé vysoké škole a pomáhat v transparentnosti při každodenním chodu univerzity.
Oba kvádry jsou mezi sebou propojeny několikapatrovou podzemní částí, kde se nachází knihovna, kavárna, společenský a sportovní sál. Prostor mezi oběma výškovými stavbami je odstupňován pomocí schodišť a teras, kde mohou studenti trávit svůj volný čas mezi přednáškami nebo se zde konat venkovní představení a výstavy.
Kopcovitý pozemek campusu k tomuto řešení přímo vybízel. Poměrně široký rozestup mezi oběma stavbami vznikl kvůli co nejlepším podmínkám pro přirozené provětrávání komplexu. Spotřeba na umělou klimatizaci tak mohla klesnout o 15 až 30 procent. Několik budov, které v univerzitním areálu zbyly po britské armádě, mohly díky “nové náplni“ zůstat zachovány a pojmout studentské koleje s menzou.
Info>
0 komentářů
přidat komentář

Související články