O pravosti Van Goghova obrazu rozhodne test DNA

Vložil
ČTK
09.08.2012 11:05
Kolín nad Rýnem (Německo) - Jeden vlas může rozhodnout o tom, zda je sběratel umění z německého Kolína nad Rýnem vlastníkem obrazu od nizozemského malíře Vincenta Van Gogha v hodnotě několika desítek milionů eur. Ve snaze rozluštit jednu ze záhad světa umění odborníci prozkoumají zrzavý lidský vlas ukrytý pod nánosem barvy a vzorky DNA porovnají s těmi od žijících Van Goghových příbuzných.
      Obraz Zátiší s pivoňkami byl po desetiletí považován za ztracený, dokud se v roce 1977 neobjevil na půdě jednoho domu v Belgii. Dílo koupil otec kolínského sběratele Markuse Roubrockse a odkázal mu ho.
      Malba, na které jsou pestrobarevné pivoňky ve váze postavené na dřevěné podlaze, vyvolává debaty znalců umění o tom, kdo je jejím autorem. Roubrocks tvrdí, že jde o obraz Vincenta Van Gogha, který namaloval na jaře roku 1889, přibližně rok před tím, než spáchal sebevraždu. Jeho tvrzení nezávisle na sobě podpořili ve svých posudcích dva experti. Ale Van Goghovo muzeum v Amsterodamu to zpochybňuje a tvrdí, že tahy štětce jsou jiné než takové, jaké měl světoznámý malíř. Zástupci muzea obraz označili za výborný padělek.
      Vlas, který má nyní rozhodnout o tom, zda je Van Gogh autorem obraz nebo ne, na něm našla restaurátorka, která malbu čistila. "Musí být od tvůrce obrazu, jinak by nemohl být tak hluboko ve vrstvách barvy," řekla německému deníku Bild.
0 komentářů
přidat komentář