Nástupce "dvojčat" dnes v New Yorku dostal první část špičky

Vložil
ČTK
12.12.2012 20:35
USA

New York

New York - Budova One World Trade Center, která v  New Yorku nahradí "dvojčata" zničená teroristy 11. září 2001, dnes dostala první část špičky. Díky konstrukci, jež ozdobí vrchol mrakodrapu, dosáhne jeho výška symbolických 1776 stop (541 metrů) odpovídajících roku vzniku Spojených států.
    
Dělníci dnes umístili pětimetrový základ špičky. Celkem ji bude tvořit 18 částí. První dnes putovala na vrchol budovy asi tři čtvrtě hodiny. Instalace celé špičky vysoké zhruba 124 metrů by pak měla trvat tři měsíce.
     Špička byla vyrobena v továrně nedaleko kanadského Montrealu. Do New Yorku již připutovalo devět součástí konstrukce, zbytek se na cestu teprve chystá. Dodavatel je kvůli velké váze součástí špičky, která v některých případech činí až 70 tun, musel přepravit po moři na trase dlouhé 1500 námořních mil (2778 km).
     Stočtyřpatrová budova One World Trade Center, jejíž stavbu dlouho komplikovaly spory majitelů pozemku se staviteli, by měla být hotová v roce 2014. Již nyní jde o nejvyšší budovu v New Yorku, která letos v dubnu překonala dosavadní rekordmanku Empire State Building, jež primát držela od zničení dvojčat. Po dokončení se pak stane nejvyšší budovou na západní polokouli a třetí nejvyšší na světě.
     "Tento projekt skutečně nově definoval stavební práce, a to v celosvětovém měřítku. Ať už jde o konstrukci samotnou, či její provedení, anebo logistiku," řekl stanici CBS News vedoucí stavby Steven Plate. "Nezapomínejte na to, že budujeme město ve městě," dodal.
     Na parcele na jižním Manhattanu, kde stávaly dva mrakodrapy Světového obchodního střediska, by mělo být postaveno šest budov. Zároveň zde vzniká dopravní terminál, který propojí hned několik linek metra s podzemní dráhou do New Jersey. Datum dokončení ambiciózního projektu je ale zatím v nedohlednu. Starosta New Yorku Michael Bloomberg již dříve řekl, že záleží zejména na stavu ekonomiky.
     V budovách Světového obchodního střediska v roce 2001 zahynulo 2752 lidí. Pachatelé tehdy unesli celkem čtyři letadla amerických společností. První dva stroje narazily do mrakodrapů Světového obchodního střediska v New Yorku, třetí do budovy Pentagonu ve Washingtonu. Čtvrtý letoun se zřítil nedaleko Pittsburghu. Celkem o život přišlo 2982 lidí, včetně 19 únosců.
0 komentářů
přidat komentář