Na seznamu UNESCO se slovenské památky rozšířily o Levoču

Vložil
ČTK
29.06.2009 09:20
Španělsko

Madrid

Madrid - Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) včera na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví rozšířila již zapsanou slovenskou památku Spišský hrad o nedalekou Levoču s výtvarným dílem Mistra Pavla.

    Ke Spišskému hradu a s ním souvisejícím kulturním památkám příslušný výbor UNESCO zařadil historické centrum města Levoči a dílo Mistra Pavla. Hrad sám byl na seznam dědictví lidstva zapsán již v roce 1993.
    Levoča byla založena na přelomu 13. a 14. století. "Podstata místa byla zachována, v jejím prostoru je i kostel svatého Jakuba s desítkou oltářů z 15. a 16. století, významná sbírka polychromních dřevěných oltářů ve stylu pozdní gotiky," uvádí se ve zdůvodnění výboru.
    Slovensko je zastoupeno na seznamu UNESCO celkem sedmi přírodními a kulturními památkami, od lidové architektury přes městská historická centra, starobylé šachty až po bukové pralesy a krasové jeskyně.
    Na dnešním zasedání výbor na seznam zařadil i předincké město Caral-Supe v peruánských Andách, které je nejstarším svého druhu na americkém kontinentu. Rozkládá se na ploše 626 hektarů na písečné plošině na převisu údolí Supe a je dílem rozvinuté civilizace. Jeho stáří je odhadováno až na 5500 let.
    Na seznamu dědictví lidstva je už zaneseno kolem 880 míst ve 145 zemích světa - mezi nimi většinu tvoří památky kulturní a historické, zbytek jsou přírodní a smíšené památky.
    Na současném zasedání výboru UNESCO, které potrvá do konce června, je posuzováno 27 nominovaných památek.
    Česko má na seznamu památek 12 a v porovnání s rozlohou území patří k úspěšnějším státům. V letošním roce se ČR o nový zápis neuchází.
0 komentářů
přidat komentář