Na místě WTC byl otevřen první znovu postavený mrakodrap

Vložil
ČTK
24.05.2006 11:30
USA

New York

New York - Na dolním Manhattanu v New Yorku byl dnes slavnostně otevřen první znovu postavený mrakodrap po teroristických útocích z 11. září 2001. Budova s názvem 7 World Trade Centre stála v sousedství "dvojčat" Světového obchodního střediska (WTC), která byla hlavním terčem útoků. Informovala o tom agentura Reuters.

Mrakodrap uvedl do provozu jeho stavitel Larry Silverstein. Je konstruován ze skla a oceli a na 57 patrech nabízí 158.000 metrů čtverečních plochy pro kanceláře. Jeho výstavba stála 700 milionů dolarů (asi 15,5 miliardy Kč).
Původní budova byla postavena v  roce 1987 a byla o deset pater nižší. Zřítila se poté, co na ni spadly trosky z  hořících "dvojčat".
Vedle "sedmičky" se v bezprostředním okolí padajících budov WTC zřítily další čtyři mrakodrapy. Celkem bylo v důsledku newyorských útoků na Manhattanu poničeno až 50 staveb, z nichž některé musely být následně strženy. Vážně poškozeny nebo úplně zničeny byly také čtyři stanice podzemní dráhy.
Na místě, kde stávaly mrakodrapy WTC, má do roku 2012 vyrůst Věž svobody, jejímž architektem je Daniel Libeskind. Již v březnu zde začaly stavební práce na památníku obětem teroristických útoků nazvaném Reflecting Absence (Odraz nepřítomnosti). Podle newyorských úřadů by měl být památník hotov do roku 2009.
0 komentářů
přidat komentář

Související články