Koolhaas plánuje v Moskvě novou školu architektury

Zdroj
Strelka Institute
Vložil
Petr Šmídek
29.06.2010 14:30
Rem Koolhaas
Office for Metropolitan Architecture OMA

Na konci května byl prostorách bývalých garáží čokoládovny 'Rudý řijen' na ostrově nedaleko moskevského Kremlu představen ambiciózní projekt školy architektury 'Strelka Institute' (ruské slovo 'Šipka'). Nová postgraduální škola, která bude zaměřen na „výzkum jako nejdůležitější bod architektonického vzdělávání“, nabídla pozici pedagoga Remu Koolhaasovi a jeho Think-Tank AMO. V Moskvě, kde se neskutečným tempem rozvíjí trh s nemovitostmi, vidí president nově vznikající univerzity nutnost nápravy a Koolhaas by mohl svými neortodoxními úsudky přispět k nastartování otevřeného dialogu. Na nové škole by měli působit architekti, intelektuálové, designeři a lidé působící v médiích. Každý rok by mělo být vybráno 30-40 studentů, přičemž deset procent jich bude ze zahraničí. Studenti by měli inovativním způsobem přistupovat k výzkumným projektům, z čehož by měl vzniknout následující produkt: kniha, webová stránka, film, předmět a podobně. Pedagogy pro studenty bude vybírat AMO.
Hlavními tématy budou design, energie, ochrana původního stavu, veřejný prostor a „zeštíhlování“. Pod posledním pojmem AMO rozumí něco podobného jako „smršťování“, mizení celých měst, pustošení venkovské krajiny a současně nízká hustota obyvatel v mnoha nových obytných souborech. Směr prací bude upřesňován dotazováním jako např: 'Jaké úkoly má veřejný prostor v čase narůstající digitalizace?' nebo 'Co by si mělo Rusko uchránit z dob Sovětského svazu?'.
V současnosti probíhá ve Strelka Institute pod vedením Sean Griffith a Charles Holland workshop „Quick and Big: 3Day City“, kde mají studenti úkol navrhnout za tři dny město pro 100.000 obyvatel.

Info>
0 komentářů
přidat komentář