Giacomettiho plastika se prodala za rekordní částku

Zdroj
Stanislav Mundil
Vložil
ČTK
04.02.2010 21:10
Velká Británie

Londýn

Londýn - Bronzová plastika Alberta Giacomettiho L’Homme Qui Marche I (Kráčející muž I) se dnes v londýnské aukční síni Sotheby's prodala za 65 milionů liber (1,9 miliardy korun) a stala se tak nejdražším vydraženým dílem tohoto švýcarského umělce. Za druhé světové války ztracený obraz Gustava Klimta se prodal za 26,9 milionů liber (asi 800 milionů korun).
    Sotheby's tvrdí, že jde o vůbec nejvyšší cenu zaplacenou v dražbě za umělecké dílo, která těsně překonala částku zaplacenou před šesti lety za obraz Pabla Picassa Chlapec s dýmkou.
    Celá aukce impresionistického a moderního umění vynesla přes 146 milionů liber (4,35 miliardy korun) a vysoce převýšila očekávání Sotheby's. Aukční síň přitom předpokládala, že nabízená umělecká díla prodá za 69 až 102 milionů liber.
    Odhadní cena 183 centimetrů vysokého bronzu Alberta Giacomettiho (1901-1966), který nakonec koupil anonymní kupec na telefonu, byla 12 milionů až 18 milionů liber. Socha odlitá v roce 1961 existuje celkem v šesti provedeních. Do aukce ji dala německá banka Dresdner Bank, kterou koupila před rokem Commerzbank AG.
    Zátiší Paula Cézanna Pichet et Fruits sur une Table (Džbán a ovoce na stole) se prodalo v rámci odhadní ceny za 11,8 milionů liber (350 milionů korun). Již před aukcí na sebe strhával pozornost obraz Kirche in Cassone (Landschaft mit Zypressen), (Kostel v Cassone, krajina s cypřiši), který Gustav Klimt namaloval v roce 1913 u italského jezera Garda a který se ztratil po druhé světové válce.
    Obraz koupil vídeňský průmyslník a mecenáš Viktor Zuckerkandl. Po jeho smrti v roce 1927 obraz zdědila jeho sestra Amalie Redlichová, která byla za války deportována z Vídně do židovského ghetta v Lodži v Polsku. Redlichová se po válce nevrátila a plátno zmizelo.
    Objevilo se až v 60. letech. Nynější majitel, který chtěl zůstat v anonymitě, získal podle Sotheby's plátno v  dobré víře a legálně a dohodl se se synovcem Redlichové, jednaosmdesátiletým Georgesem Jorischem, který žije v Kanadě, na společném prodeji.
    Celkem se dnes prodalo 31 z 39 nabízených děl, včetně obrazů Reného Magritta, Egona Schieleho, Henriho Matisse či plastiky Henryho Moorea. Výsledky aukce v  Sotheby's potvrdily oživení na trhu s uměním. Obdobná dražba v další londýnské aukční síni Christie's vynesla 77 milionů liber.
    V aukci Christie's bylo také na prodej zátiší Georgese Braquea Ovoce, džbán a dýmka. Obraz se loni v  lednu prodal na dražbě v Praze za 11,56 milionu korun, ale tentokrát v Londýně při odhadní ceně 260.000 až 350.000 liber (7,7 milionů až 10,4 milionů korun) kupce nenašel.
0 komentářů
přidat komentář