Ekologický markodrap v Paříži od Edouard François

Vložil
Petr Šmídek
19.02.2013 22:00
Edouard François

Paříž - Proti mrakodrapům se bojuje všude a Francie není žádnou výjimkou. Protesty se tak nevyhnuly ani  ekologickému výškovému domu umístěnému uprostřed Paříže. Autorem je kancelář Edouarda Françoise, který s návrhem zvítězil v roce 2010. Projekt se snaží dokázat, že se vztah výškových budov a trvale udržitelného navrhování nemusí vylučovat.
     Tato myšlenka naopak skrývá velký potenciál vertikálního zahušťování měst bez znatelného úbytku zeleně. Padesátimetrový eko-mrakodrap, který by měl vyrůst na břehu Seiny, získal počátkem letošního roku stavební povolení. Domu se podařilo získat výjimku, poněvadž okolní zástavba je limitována výškou 37 metrů. Od okolních domů půjde ihned rozpoznat, poněvadž bude zcela zarostlý zelení. François svůj návrh vidí i jako 'rozsévač', kdy budou semena rostlin unášena větrem do okolí a napomáhat tak při obnově biologické rozmanitosti ve městě.
     Titanová fasáda bude vyrábět moiré-efekt, který bude vytvářet živý a proměnlivý obraz celého domu. Zeleň více pomůže k plastickému vnímání jinak ploché fasády ze zinkových a hliníkových plechů. Po dokončení se má dům proměnit v poklidnou zahradou zasazenou uprostřed města.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Achjo :(
Kuba
20.02.13 12:03
no to bude paráda...
šárka
20.02.13 08:32
zobrazit všechny komentáře