Divadlo v taiwanském Kaohsiung od Mecanoo

Zdroj
architectenweb.nl
Vložil
Petr Šmídek
26.03.2007 18:50
Mecanoo

Guvernér taiwanského Kaohsiung v pátek 23. března 2007 oznámil výsledky soutěže na Národní centrum divadelního umění. Vítězem se stala holandská kancelář Mecanoo.
V městském parku o rozloze 65 hektarů by měl od roku 2009 začít vyrůstat největší divadelní areál v celém Taiwanu. Komplex za 200 milionů dolarů s půdorysnými rozměry 200x160 metrů by měl zahrnovat koncertní sál pro 2300 diváků, operní síň pro 2000 diváků, klasické divadlo pro 1000 diváků, experimentální divadlo s 500 sedadly a venkovní amfiteátr. O statiku zvlněné konstrukce se postarají inženýři z Arup a řízením stavby bude pověřena místní kancelář Hsing-Hua Lo Architects and Associates.
Při návrhu se architekti Mecanoo nechali nejvíce inspirovat exotickými stromy rostoucími v blízém sousedství budoucího divadla. Porota u vítěze ocenila také výrazovou sílu stavby, sjednocení domu s parkem, využití moderní divadelní techniky a přihlédnutí k subtropickému klimatu místa.
V Čechách o Kaohsiung slyšel asi jen málokdo, ale tohle taiwanské město patří se svý 1,5 milionem obyvatel mezi největší přístavní města na světě. Projektem nového divadla by se měl Kohsiung dostat také mezi kulturní metropole světa. V posledním kole soutěže byli vedle Mecanoo také Kiyoshi sy Takeyama + Amorphe a Takenaka Corporation z Japonska, Artech Architects z Taiwanu, Zaha Hadid z Velké Británie a Weber + Hofer ze Švýcarska. Videa> Link>

0 komentářů
přidat komentář

Související články