Architekt pekingské olympijské haly ostře kritizoval čínský režim

Vložil
ČTK
11.08.2007 15:10
Německo

Berlín

Peking - Čínský mezinárodně uznávaný umělec Aj Wej-wej, který se v Pekingu podílel na designu hlavního stadionu pro slavnostní zahájení olympijských her v roce 2008, chce tuto slavnostní ceremonii bojkotovat. Nesouhlasí totiž "s propagandou a okázalostí", které podle něj čínský režim s  olympiádou ve svém hlavním městě spojuje, napsal list The Guardian.
    Aj Wej-wej, který pochází z rodiny perzekvované čínskou komunistickou stranou, také za účast na přípravě slavnostní zahajovací a závěrečné ceremonie olympiády kritizoval amerického režiséra Stevena Spielberga.
    Rok před začátkem pekingské olympiády vystupňovali nejrůznější nevládní organizace a jednotlivci svou aktivitu a začali znovu upozorňovat na to, že se olympiáda uskuteční v  zemi, která stále nedodržuje základní lidská práva. Podle nich čínská vláda stále nezákonně vězní nepohodlné osoby, brání disidentům a novinářům v cestování a omezuje svobodu médií.
    "Budu raději, když nebudu s olympiádou spojován nebo budu úplně zapomenut," řekl listu v této souvislosti architekt, který navrhl ocelové mřížoví, jež z vnější strany pokrývá stadion s kapacitou 91.000 diváků. Obří sportovní hale, jejíž design Aj Wej-wej vytvořil ve spolupráci se švýcarskou společnosti Herzog & de Meuron, se díky těmto ocelovým konstrukcím přezdívá Ptačí hnízdo.
    "Nenávidím ten pocit, který vyvolává reklama nebo propaganda. Je to druh emoce, (který vzniká), když se člověk nedrží faktů, ale naopak se snaží něco vymyslet a odvést lidi od skutečné debaty. Není to pro nikoho dobré," uvedl Ai Wej-wej, jenž prý nechce být spojován s  "nechutnými" politickými podmínkami v zemi. Na otázku Guardianu, proč se tedy na designu stadionu podílel, Ai Wej-wej odpověděl: "Nebyl jsem najat státem, nýbrž týmem návrhářů ze Švýcarska. Nikdo ze zdejšího státu by mě na takovýto projekt nenajal."
    Aj Wej-wej zároveň obvinil některé světové umělce včetně amerického režiséra Stevena Spielberga, že svým podílem na přípravě her "porušují" svou spoluzodpovědnost světu coby umělci. "Všichni podělaní režiséři světa se účastní (příprav). Je to nechutné," dodal Aj Wej-wej.
    Steven Spielberg již minulý rok oznámil, že byl najat ke konzultacím ohledně uvítacího a závěrečného ceremoniálu her. Za svůj krok Spielberg podle médií sklidil na domácí i mezinárodní scéně ostrou kritiku. Také v této souvislosti prý režisér Jurského parku či Schindlerova seznamu nedávno ohlásil, že pokud bude Čína v  Radě bezpečnosti OSN nadále blokovat mezinárodní posily pro súdánský Dárfúr, zřekne se své účasti na přípravě her. Podle Guardianu prý pouhé čtyři dny po Spielbergově prohlášení k dohodě o Dárfúru skutečně došlo.
0 komentářů
přidat komentář

Související články