Archeologové v Bosně narazili na první kvádry pyramidy

Vložil
ČTK
20.04.2006 11:30
Liberec

Visoko (Bosna a Hercegovina) - Bosenský kopec Visočica nedaleko bosenské metropole Sarajeva je možná skutečně někdejší pyramida. Vědci, kteří od minulého týdne vrch s nápadně pravidelnými tvary zkoumají, totiž narazili na první bloky údajně opracovaného kamene.

O něco konkrétnější obrysy tak nabývá vize amatérského archeologa Semira Osmanagiče, který "pyramidománii" v  Bosně a Hercegovině rozpoutal a který tvrdí, že u městečka Visoko se nachází nejstarší evropská pyramida.
Archeologové totiž oznámili, že narazili na jednom ze svahů 650 metrů vysoké hory na pravidelně otesané bloky. Podle Osmanagiče, jenž archeologické práce vede, jde o svrchní vrstvu obrovské stupňovité stavby. "Jde o první odhalené zdi pyramidy," tvrdí nadšenec, který 15 let studoval pyramidy v Latinské Americe. "Vidíme, že povrch je dokonale hladký," poznamenal.
Osmanagić je přesvědčen, že kopec vytvarovali Ilyrové, kteří obývali Balkán dlouho před tím, než ho dobyli kolem roku 600 našeho letopočtu slovanské kmeny.
Pod nánosy hlíny zatím experti objevili kromě velkých kamenných bloků dlážděnou vstupní plošinu a vchody do tunelů.
Obrovské kamenné bloky prý vypadají jako vyhlazené krychle a podle Osmanagiče je zjevné, že jejich povrch opracovali lidé. Osmanagić hodlá v  průzkumu pokračovat až do léta, kdy by už podle něj pyramida měla být viditelně odhalena.
Měření prokázala, že Visočica má pravidelné tvary, plochý vrchol a její svahy se sklonem 45 stupňů jsou obráceny přesně na jednotlivé světové strany. Satelitní a infračervené záběry navíc odhalily, že ve stejném údolí se nachází další dva menší pyramidovité pahorky.

> další informace
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
pyramida
03.05.06 05:18
zobrazit všechny komentáře