AP: Hollywoodský plán výstavby má v rukávu několik zbraní

Vložil
ČTK
25.01.2012 18:55
Los Angeles (USA) - Hollywood, bájné území, kde se zrodilo filmové drama, se najednou nachází v reálném dramatu, v němž hrají roli drahé nemovitosti a lidé, kteří mají styky na místní radnici. Zápletka se v tomto případě věnuje otázce, zda už je čas připodobnit toto losangeleské předměstí městu New York a postavit tu vysoké mrakodrapy.

    Plánovací komise města nedávno jednomyslně schválila nový plán, který dovoluje v Hollywoodu výstavbu budov o 50 i více patrech. Mrakodrapy by měly být spojeny metrem ležícím přímo pod proslulým chodníkem slávy. Návrh bude předložen městské radě v únoru nebo březnu, kde ho čeká první veřejné slyšení před jeho schválením.
    V údolích a stráních, které tvoří větší část rezidentských částí Hollywoodu, vyvolal již plán ráznou odezvu od obyvatel domů, jejichž rozměry sahají od obrovských vilových komplexů až po malé sto let staré byty. Několik obyvatel se již spojilo do asociací, aby se plánu postavili.
    Kritici se obávají, že stavba mrakodrapů povede k velkému nárůstu dopravy, který místní obyvatelé zažili už v době, kdy se sem nastěhovaly luxusní hotely a noční kluby jako Sky Bar. Navíc bude zničena atmosféra okolí a zhorší se bezpečnost. Obávají se, že se z nich stanou vězni ve vlastních domech, úzké ulice budou ve dne v noci zablokovány auty a nedostanou se k nim vozy záchranné služby.
    "Miluji život v Hollywoodu. Zbožňuji to bláznovství," říká Patti Negriová, předsedkyně hollywoodského občanského sdružení. "Je mi jedno, když zavírají Hollywood a Highland kvůli natáčení, nebo zavřou ulice kvůli show v Hollywood Bowl. Proto tady žiju a přijímám drobné nevýhody, které s tím souvisejí. To je součást dohody. Ale nový plán její součástí není," říká Negriová.
    Negriová žije kousek od Hollywood Boulevardu 20 let a tvrdí, že realizace plánu by znamenala zablokování čtvrti na několik hodin, a to každý den, nemluvě o zablokování výhledů.
    Marlon Boarnet, ředitel na Jihokalifornské univerzitě soudí, že plán ilustruje proměnu Los Angeles z automobilového do víceúčelového města, kde lidé žijí a pracují v mrakodrapech a používají hromadnou dopravu. "Los Angeles bude muset dospět. Je tu populační tlak, tlak na ceny pozemků a skutečnost, že už tu skoro žádné volné pozemky nejsou," připomíná.
    Během posledních deseti led se Hollywood do jisté míry rozrostl, prošel změnou, která z něj vyhnala drogové dealery, prostitutky a stalo se z něj jedno z nejoblíbenějších a turisticky nejnavštěvovanějších míst ve městě.
    Několik místních obyvatel, kteří se staví proti novému plánu, připouští, že zmíněné změny přivítali. Hudebník Chuck E. Weiss pozoroval v průběhu let, jak gangy procházející se nocí postupně nahrazovaly rodiny venčící psy. Tato změna přinesla do oblasti nové, ale podstatně menší problémy. V noci již neslyší střelbu, ale za to nachází na ulici psí výkaly. "Pokud je ale psí trus výměnou za gangstery, beru to první," dodává.
    Záležitost, která vadí jemu a dalším oponentům plánu, je výstavba dalších vysokých domů, podobných těm, které tu už nyní stojí. Třiasedmdesátipatrová budova, která stojí na nejznámější křižovatce v Hollywoodu, je nejen nepřehlédnutelná, ale ještě ze všech stran oblepená obrovskými billboardy. "Je to hrůza. Vždy to bylo v rozporu s místní atmosférou," vyslovuje Weiss názor sdílený většinou.
    Komisař pro plánování Woo těmto stížnostem rozumí. "Je to smůla, protože mnoho budov si je tu velmi podobných, a řada lidí si myslí, že ty nové budou podobné," říká. "Doufáme, že nový plán přiměje architekty k návrhům hezčích a nápaditějších budov pro Hollywood," dodává.
    Zároveň ale radní slibují, že spolu s výstavbou vysokopodlažních budov budou zavedena přísnější pravidla pro hustotu obyvatelstva. "Rozhodně zachováme pravidlo sousedství dvou rodin," říká radní Tom LaBonge. "V některých oblastech, jako jsou stanice metra, bude muset být hustota větší," připouští.
0 komentářů
přidat komentář