Americká Skanska zrekonstruuje newyorské sídlo OSN za 21 mld. Kč

Vložil
ČTK
30.07.2007 17:40
Praha

Praha - Americká divize mezinárodní stavební společnosti Skanska zrekonstruuje newyorské sídlo Organizace spojených národů (OSN) za jednu miliardu dolarů (asi 21 miliard korun). Společnost uzavřela kontrakt na komplexní rekonstrukci sídla v těchto dnech. Přestavba bude dokončena v roce 2014. Společnost o tom dnes ČTK informovala v tiskové zprávě.

Firma se nyní podílí na přípravě projektu v hodnotě bezmála dvou miliard dolarů (cca 40 miliard korun), který zahrnuje nejen rekonstrukci mrakodrapu a ostatních budov komplexu, ale také dočasné přesídlení OSN do jiných prostor.
O rekonstrukci newyorského sídla OSN se hovoří podle Skansky již od roku 1995. "Při stavbě budovy byl použit azbest a některé prostory mrakodrapu mají problém se zatékáním. Plán se však potýkal s řadou problémů, mimo jiné s tím, jak po dobu stavebních prací zajistit činnost administrativy OSN," uvádí se v tiskové zprávě.
Centrála OSN je umístěna ve čtyřech budovách na pozemku o velikosti 18 akrů (zhruba 73.000 metrů čtverečních) na Manhattanu. Prostor obývaný OSN je společným majetkem členských států. Komplex navrhl na konci čtyřicátých let mezinárodní tým jedenácti architektů vedený Američanem Wallace K. Harrisonem, provoz byl zahájen v roce 1950.
Celá stavební skupina loni zvýšila tržby o 0,75 procenta na 125,6 miliardy švédských korun, což je zhruba 382 miliard českých korun. Zisk před úroky a daní (EBIT) klesl o 4,8 procenta na 4,76 miliardy švédských korun (14,7 miliardy Kč). Skupina Skanska CZ v České republice a na Slovensku měla loni provozní zisk 1,3 miliardy korun. Tržby činily 36,5 miliardy korun.
Koncern je třetí největší stavební společností na světě. Vedle České republiky, Slovenska a Skandinávie působí v USA, Jižní Americe a Velké Británii. Celkově zaměstnává 55.000 lidí.
0 komentářů
přidat komentář