Zlínská galerie představuje architekturu a život za éry Baťů

Vložil
ČTK
13.04.2010 17:30
Zlín - V Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně dnes začala výstava Fenomén Baťa - zlínská architektura 1910 - 1960. Prezentace, která měla premiéru ve Veletržním paláci v Praze a reprízu v reprezentativních prostorách Pinakotéky moderního umění, vzbudila až nečekaný zájem veřejnosti. Navštívilo ji přes 100.000 lidí, řekla dnes ČTK kurátorka výstavy Ladislava Horňáková.

    Kvůli omezenému prostoru je výstava ve Zlíně redukována přibližně na třetinu. Pražská expozice byla orientována na obecné seznámení veřejnosti s rozsahem činností firmy Baťa, její produkcí a s nevídaným rozvojem Zlína v průběhu meziválečného období i celkovým prostředím města v minulosti a nyní. Ve Zlíně je naopak zaměřena zejména na představení nových galerijních sbírek architektury, dosud nevystavených nebo neznámých zajímavých fotografií, například originálů od slavných fotografů Josefa Sudka a Rudolfa Brunera - Dvořáka, a plánů.
    Mezi nejzajímavější exponáty patří územní plán Zlína od Františka Lydie Gahury z roku 1935, který je vystaven vůbec poprvé. "Je to úžasný archivní materiál a je senzační, že nám ho Moravský zemský archiv (v Brně) půjčil," řekla dnes ČTK Radomíra Sedláková z Národní galerie v Praze, která se zlínskou galerií na výstavě spolupracuje.
    Expozice přibližuje unikátní architekturu a urbanismus firmy v první polovině 20. století, rychlý vzrůst továrny a města Zlína, velkorysé projektování zahradního města. "Návštěvníci se seznámí i s originalitou systému řízení i podpory podnikání, zcela novým životním stylem a celkovým rozkvětem, jaký v naší republice v tak krátké době žádné město nedosáhlo," doplnila Horňáková.
    Ve zlínské krajské galerii bude expozice k vidění do 29. srpna. Do té doby bude výstavou žít prakticky celý Zlín. V exteriérech města se totiž uskuteční řada komentovaných prohlídek, Krajská knihovna Františka Bartoše připravila čtení o Baťovi, Miroslava Štýbrová z Obuvnického muzea zase předvede ukázky prodeje a typy prodejen u firmy Baťa.
0 komentářů
přidat komentář

Související články