Výstava ve zlínském mrakodrapu přibližuje díla architekta Karfíka

Vložil
ČTK
09.10.2007 06:00
Zlín

Zlín - Desítky fotografií představující dílo autora Baťova mrakodrapu a dalších významných staveb nejen v České republice, architekta Vladimíra Karfíka, jsou ode dneška k vidění ve druhé etáži jedenadvacáté budovy bývalého areálu Svitu ve Zlíně. Výstava přibližuje nejen jeho tvorbu spojenou s  působením ve Zlíně, ale i řadu děl z poválečného období, kdy pobýval především na Slovensku.
    Vladimír Karfík patří k nejvýznamnějších architektům 20. století a vedle F. L. Gahury k nezapomenutelným hlavním tvůrcům Baťova Zlína. Jako vedoucí projektového oddělení Baťových závodů ve Zlíně pracoval od roku 1930 do 1946. Poté působil na Slovensku nejen jako projektant, ale také jako pedagog. K jeho nejznámějším stavbám patří vedle správní budovy Baťových závodů například společenský dům a internát v Otrokovicích a ve Zlíně, Dům obuvi v  Liberci a Bratislavě, kulturní dům ve slovenské Senici či obchodní dům Baťa v  Amsterdamu.
    Výstava prezentuje architekta Karfíka v jednotlivých etapách. Tak rozsáhlé představení jeho díla se ve Zlíně naposledy uskutečnilo v  roce 1986 při příležitosti Karfíkových 85. narozenin. Expozice je rozdělena na dvě části, první z nich připomíná Karfíkovu tvorbu v době, kdy působil ve Zlíně. Druhá část pak zachycuje jeho projekty po roce 1946, kdy pobýval hlavně na Slovensku.
    "Můj pohled na pana Karfíka nevychází pouze z úcty k tomu, co realizoval, ale také z toho, že vychoval obrovské množství architektů. Moji smůlou bylo, že jsem se k němu jako k pedagogovi nedostal, protože jsem studoval v Brně. Štěstím ale bylo, že jsem ho při návštěvách později doprovázel. Výstava je poklonou nejen jeho práci, ale také k tomu, jak se choval jako člověk," řekl ČTK architekt a duchovní otec výstavy Jiří Kotásek.
    Výstava s názvem Architekt Vladimír Karfík potrvá do 4. listopadu, otevřená je denně do 22:00.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
..řekl ing. arch. Kotásek..
Thierry
09.10.07 10:46
zobrazit všechny komentáře

Související články