Výstava v Litomyšli představí podařené stavby města

Vložil
ČTK
22.02.2009 22:55
Španělsko

Madrid

Litomyšl (Svitavsko) - Více i méně podařené stavby a rekonstrukce budov v Litomyšli, plány výstavby, které se v minulosti neuskutečnily, i současné chystané projekty představí od pondělí 23. února výstava v místním Regionálním muzeu. Expozici s názvem Fenomén Litomyšl - příběh moderní architektury malého města si budou moci lidé prohlédnout až do 12. dubna. Výstava nabídne pohled na architekturu města v posledních 150 letech, na návrhy realizované i nikdy nepostavené, na Litomyšl skutečnou i možnou, řekl ČTK ředitel muzea Roman Košek.
    "Například litomyšlské divadlo, které mělo stát na úplně jiném místě než je dnes Smetanův dům, mělo být na zámeckém návrší. Poukazujeme i na místo, kde kdysi stála synagoga a kde jsou dnes panelové domy," uvedl Košek. Velmi zajímavý je i návrh z přelomu století, jak měla vypadat rezidenční čtvrť, který ve městě počítal také s okresním soudem.
    Litomyšlská radnice je známá tím, že po roce 1989 do města zvala renomované architekty a na velké projekty pořádala architektonické soutěže. Nejznámější je zřejmě rekonstrukce bývalého zámeckého pivovaru na školicí a společenské centrum mezinárodní křesťanské organizace YMCA, pod níž je podepsán architekt Josef Pleskot. Mezi úspěšné počiny lze zařadit i městskou sportovní halu a zastřešení zimního stadionu architektonické kanceláře Burian a Křivinka. Naopak městu v dobách socialistické minulosti uškodil průtah silnice I/35, který je necitlivě rozdělil na dvě části.
    "Na výstavě budou i návrhy a záměry, které se teprve chystají, na které se tedy Litomyšlané mohou teprve těšit," řekl Košek. Pozornost výstava věnuje zvláště velkým projektům. Poprvé se bude moci veřejnost seznámit s návrhem rozsáhlé úpravy zámeckého návrší, k vidění budou i  projekty plaveckého bazénu, přestavby klubu Kotelna, výstavby nových bytových domů nebo rychlostní komunikaci R35.
0 komentářů
přidat komentář