Výstava o Sialu má v Liberci úspěch, nabídne film o stavbě Ještědu

Vložil
ČTK
21.02.2011 01:10
foto: Jiří Jiroutek
Liberec - Výstavu věnovanou sdružení inžený- rů a architektů Sial, která je od druhé poloviny ledna k vidění v Oblastní galerii v Liberci, provází velký zájem návštěvníků. Expozici tvořenou nákresy a modely realizo- vaných staveb i neuskutečněných návrhů dosud navštívilo na 2000 lidí, řekl ČTK ředitel galerie Jan Randáček. Nyní výstavu doplní i dokumentární film o stavbě hotelu a vysílače Ještěd.
    Expozice vznikla v olomouckém Muzeu umění a v Liberci je od 20. ledna. Otevřena bude až do poslední březnové neděle. Návštěvnost výstavy, která je s regionem neodmyslitelně spjata, je podle Randáčka proti jiným výrazně vyšší. Jen vernisáž si nenechalo ujít na 250 lidí a denně jich přijde několik desítek. Zájem byl i o čtvrteční komentovanou prohlídku.
    "Za den tady bylo nejvíc asi 120 lidí, což je na naše poměry hodně, takže jsme docela spokojení," dodal Randáček. Expozici nyní doplní černobílý 22 minut dlouhý dokumentární film o výstavbě unikátního vysílače, který se stal symbolem města. Snímek pochází z libereckého okresního archivu.
    Zachycuje postupné budování betonové konstrukce, ale i život na stavbě. Jeho součástí je i pasáž věnovaná demolici původních sloupů lanovky. "Záběry jsou zajímavé, některé raritní. Jsou tam i záběry na přírodu, Liberec a podobně," dodal ředitel galerie. Každý, kdo bude mít zájem, může snímek na požádání vidět přímo v  expozici, a to na místě, kde na začátku výstavy stál model vysílače a hotelu na Ještědu. Ten byl do Liberce zapůjčen z Národního technického muzea a musel se vrátit.
    Sial - Skupina architektů a inženýrů Liberec se zformovala v  druhé polovině 60. let 20. století v libereckém Stavoprojektu kolem architekta Karla Hubáčka, autora světoznámého televizního vysílače. Architekti dokázali i v nepříznivé době sledovat aktuální trendy v architektuře a uplatnit se a získat uznání i ve světové konkurenci.
    Později, po nástupu normalizace, se museli do Stavoprojektu vrátit, od roku 1980 se ale úspěšně zúčastňovali velkých architektonických soutěží v zahraničí. Sial také vychovával. Jeho školou prošla celá řada architektů, kteří svými pracemi ovlivňují podobu architektury dodnes.

0 komentářů
přidat komentář

Související články