Výstava na brněnském Špilberku vzdává hold Ernstu Wiesnerovi

Vložil
ČTK
14.09.2005 14:25
BRNO - Dílo významného brněnského architekta 20. století Ernsta Wiesnera přibližuje dnes zahájená výstava Muzea města Brna. Expozice v západním křídle hradu Špilberk je vůbec první samostatnou výstavou Wiesnerovy tvorby. Do architektonické podoby města výrazně zasáhl především ve 20. letech minulého století. Výstava potrvá do 13. listopadu.

Wiesner je například autorem památkově chráněné budovy brněnského krematoria nebo současných sídel krajského státního zastupitelství a Českého rozhlasu Brno v centru města. Kromě komerčních sídel se zabýval i návrhy vil, bytových domů nebo továrních areálů. Řada nemovitostí z Wiesnerova ateliéru vyrostla také na severu Moravy, v Polsku a na Slovensku, řekla dnes novinářům kurátorka Lenka Kudělková.
Architektovu tvorbu muzeum prezentuje na desítkách velkoformátových fotografií staveb, jejich interiérů a nábytku. Snímky zachycují Wiesnerovu počáteční slabost pro klasicistní architektonické prvky a jeho pozdější příklon ke strohosti a účelnosti staveb, na které navázal takzvaný funkcionalismus.
Ernst Wiesner (1890 až 1971) se narodil v židovské rodině ve slovenských Malackách. Začátkem 20. století se se svými rodiči přestěhoval zpět do Brna. Vystudoval vídeňskou výtvarnou akademii, od roku 1918 začal v Brně působit jako uznávaný architekt. Po autorsky plodných 20. letech začala Wiesnerova tvorba postupně stagnovat, v roce 1939 emigroval před nacisty do Británie. Do Brna se vrátil koncem 40. let, s nástupem komunistické moci natrvalo přesídlil do Liverpoolu.

> více na www.spilberk.cz
0 komentářů
přidat komentář