Výstava mapuje historii sídlišť, které změnily tvář Prahy

Vložil
ČTK
31.05.2012 15:50
Praha

Praha - Výstava o historii a podobě panelových sídlišť, které se staly symbolem socialistické éry, se dnes otevře návštěvníkům v Sále architektů Staroměstské radnice v Praze. Lidé uvidí dosud nezveřejněné plány a fotografie mapující největší pražská sídliště, třeba v Jižním a Jihozápadním Městě.
      Cílem výstavy je bez odsuzování nebo oslavování ukázat, proč a jak pražská sídliště vznikala, uvedli organizátoři na www.salarchitektu.cz. Vzhledem k rozsahu tématu ale nedává vyčerpávající shrnutí problematiky. "Lze ji spíše považovat za jednu z 'prvních vlaštovek'," píše se na webu.
      Sídliště se začala stavět v 50. letech minulého století. První pražský panelový dům je z roku 1955 a stojí v Ďáblicích. Nejvýrazněji se pak do proměny tváře Prahy zapsala intenzivní výstavba v 60. až 80. letech. Tehdy panelové věžáky sevřely město jako neproniknutelná hradba, jejich uniformní a anonymní prostředí se stalo předmětem odporu, tvrdí organizátoři. Přesto jsou pražská sídliště v současnosti domovem pro 470.000 lidí, tedy čtyřicet procent Pražanů.
      Dominantou expozice je nerealizovaný model Jihozápadního Města z roku 1980 s trojicí netypicky tvarovaných Slunečních domů, energeticky úsporných obytných budov s obchodní podnoží. Výstava potrvá do poloviny září.

Model Slunečních domů na hlavním náměstí Jihozápadního Města, 1985
0 komentářů
přidat komentář

Související články