Ve Washingtonu probíhá rozsáhlá výstava Eero Saarinena

Vložil
Martin Rosa
12.06.2008 10:50
TWA Terminal, N.Y.
Foto: Ezra Stoller
V National Building Museum ve Washingtonu právě probíhá rozsáhlá výstava Eero Saarinen: Shaping the Future, představující jednoho z nejzajímavějších architektů 20. století, na kterého se bohužel téměř zapomnělo.

Saarinen se narodil v roce 1910 ve Finsku jako syn architekta Eliela Saarinena, jehož helsinské nádraží jsme na archiwebu představili před několika dny. Roku 1923 emigrovala celá jeho rodina do USA. Do roku 1950 se Eero Saarinen podílí na návrzích svého otce, po jeho smrti začíná svou samostatnou karieru. Svou pracovitostí na sebe záhy poutá velkou pozornost, nicméně jeho kariera netrvá dlouho. Umírá v roce 1961 ve věku 51 let. Jeho smrt, která jej zastihla ve chvíli, kdy se začínaly realizovat jeho nejvýznamnější návrhy, a obrovský rozsah a různorodost jeho rozpracovaného díla jej učinily poněkud problematickým pro kritiky a historiky architektury a díky tomu byl často přehlížen. Proto je aktuální výstava mnohdy chápána jako splátka dluhu za zapomnění na nejméně známého ze slavných amerických architektů.
Womb Chair (Knoll)
Mezi nejvýznamnější práce Eero Saarinena patří Gateway Arch (Jefferson National Expansion Memorial) v St. Louis, hala letišť Dulles International Airport ve Washingtonu a TWA (nyní JFK) v New Yorku, mrakodrap CBS Building v New Yorku nebo správní budova firmy Deere & Company, kde byl poprvé použit Cor-Ten. Saarinen je také znám jako designer nábytku, například křesel Womb a Grasshopper a židle Tulip.
Výstava se koná do 23. srpna 2008, bližší informace naleznete zde>. Pokud se zrovna do Washingtonu nechystáte, můžete si alespoň prohlédnout několik nejvýznamnějších prací Eero Saarinena v zajímavé prezentaci na serveru Slate>.Eero Saarinen: Shaping the Future
3. 5. 2008 - 23. 8. 2008

NATIONAL BUILDING MUSEUM
401 F Street NW
Washington, USA
www.nbm.org
0 komentářů
přidat komentář