V Olomouci budou k vidění animace urbanismu

Vložil
ČTK
13.11.2012 23:55
Olomouc

Virtuální přednášku na téma Demolice na dálku prosloví teoretik Keith Eggener.
Olomouc - Především na animaci urbanismu a internetové umění se zaměří letošní Přehlídka animovaného filmu (PAF), která se v Olomouci uskuteční od 6. do 9. prosince. Přivítá například přední světové představitele net artu - Constanta Dullaarta z Nizozemska či českého umělce dlouhodobě žijícího v Německu Martina Kohouta. Od začátku listopadu již běží online akreditace na festival, zájemci si ji mohou do počátku prosince zakoupit za zvýhodněnou cenu. Novinářům to dnes řekli pořadatelé přehlídky.

     "Přehlídka vychází z tradice klasické animace, ale snaží se reagovat na dobovou proměnu médií a technologií pohyblivého obrazu. Animací může být i  prostor internetu, kde se setkáváme s různými grafickými rozhraními, kde víceméně vše je v područí animace," řekl dnes ČTK dramaturg festivalu Martin Mazanec.
     Právě proto je letos jedna z hlavních sekcí zasvěcena internetovému umění. Svoji netartovou tvorbu v podobě prezentace a živé internetové performance představí jeden z nejvyhledávanějších internetových umělců Constant Dullaart. Cílem je ale také představit českou netartovou scénu, jejími zástupci na přehlídce budou například Barbora Trnková či Tomáš Javůrek.
     Druhým hlavním tématem PAF bude Animace a urbanismus. "Bude se jednat o  animované projevy v oblasti architektonické tvorby. Diváci se setkají jak s  klasickými animovanými filmy, tak s jejich teoretickými výklady. Na druhou stranu je animace součástí téměř veškerých počítačových programů, v jejichž rámci urbanistické plány vznikají," doplnil Mazanec.
     Podle něj se pořadatelé již nechtějí zaměřovat jen na klasické vnímání animace v tradici dětských filmů, ale na animace pohlížejí obecně jako na manipulaci s pohyblivým obrazem. "Chceme ukázat, kam až se skrze animaci můžeme dostat. Z PAF se proto stává nejen přehlídka filmové animace, ale vizuálního umění vůbec," doplnil Mazanec.
     PAF nabídne celkem sedm tematických sekcí, nebude chybět ani tradiční Živá animace, kdy audiovizuální projekty vznikají během samotné prezentace. Speciální událostí bude dvojkoncert finského představitele elektronické hudby Vladislava Delaye a slovenského hudebního producenta Ink Midgeta, který se uskuteční v projekčně nasvícené a animované kapli Božího Těla.
     Přehlídka se koná jedenáctým rokem, zázemí najde zejména v Uměleckém centru Univerzity Palackého. Podrobné informace jsou dostupné na www.pifpaf.cz.
0 komentářů
přidat komentář