V Litomyšli probíhá výstava Architekt O. Niemeyer a Politik J. Kubitschek

Zdroj
SPOK – spolek pro ostravskou kulturu
Vložil
Tisková zpráva
30.06.2009 15:25
Výstavy

Architekt Oscar Niemeyer, Brasília

Politik Juscelino Kubitschek – Slovo muže

Město Litomyšl | Městská galerie Litomyšl / 23. 6. – 15. 8. 2009 / vernisáž: 23. 6. v 17.00 hodin
GALERIE KUBÍK | Smetanovo náměstí 71, Litomyšl | otevřeno denně kromě pondělí: 10.00–12.00 / 13.00–17.00 hodin

Výstava Architekt Oscar Niemeyer, Brasília je souborem 40. fotografií staveb z města Brasília od Oscara Niemeyera. Autorem fotografií je slovinský historik architektury a fotograf Damjan Prelovšek. Fotografie, instalované v originálně pojaté expozici, zachycují všechny významné stavby stojednaletého, stále aktivně tvořícího velikána světové moderní architektury. Výstava byla vytvořena pro Národní galerii v Lublania bylo ji možno vidět také v Národní galerii v Praze, v Muzeu architektury ve Vratislavi a v Kabinetu architektury Domu umění (GVUO) v Ostravě.

Výstava Juscelino Kubitschek – Slovo muže představuje tvůrčí charakter JK a jeho neohroženost při řízení veřejného života, vedoucí k velkému rozvoji brazilského průmyslu a k založení nového hlavního města – Brasílie. Město bylo postaveno po třech letech a deseti měsících od zahájení stavby, v duchu hesla JK: „Padesát let pokroku za pět let.“ Jen málo státníků by se odvážilo dát takové „slovo muže“. Málokterý státník by se tak usilovně, až téměř posedle, snažil o uskutečnění svých snů. Výstava byla v České republice poprvé vystavena v Kabinetu architektury Domu umění (GVUO) v Ostravě.

Expozice jsou v Litomyšli doplněny o doprovodné téma Oscar Niemeyer v Československu, které se zaměřuje na inspiraci a ohlas jeho díla v bývalém Československu.


> http://trojhlavydrak.com/
> http://trojhlavydrak.com/brazilskavlna/
> http://vytvarna.smetanovalitomysl.cz/
0 komentářů
přidat komentář

Související články