V galerii Tate Modern vystavují rozsáhlou puklinu

Vložil
ČTK
10.10.2007 08:40
Velká Británie

Londýn

Londýn - I zdánlivě obyčejná puklina může mít uměleckou hodnotu, jak zjišťují návštěvníci londýnské galerie Tate Modern. Byla tam právě odhalena instalace představující prasklinu táhnoucí se po celé délce 167metrové turbínové haly.
    Nevšední dílo s názvem Shibboleth 2007 vytvořila kolumbijská sochařka Doris Salcedová. Začíná malou prasklinou, která se postupně rozšiřuje a prohlubuje, jak se plazí napříč rozlehlým prostorem. Podle autorky symbolizuje rasovou nenávist a rozdělení společnosti. "Vždy se snažím ve svém díle zachytit tragické momenty," řekla internetovým stránkám BBC News. Puklina podle ní ztělesňuje hranice a zkušenost přistěhovalců. "Je to zkušenost člověka z  rozvojové země, když se ocitne v srdci Evropy," dodala.
    Vytvořit dílo jí prý trvalo víc jak rok a jeho instalace v galerii zabrala pět týdnů. Jak jej vytvořila, však prozradit odmítla. "Není důležité, jakým způsobem vzniklo, ale jeho význam," prohlásila s tím, že puklina je prý bezedná, stejně jako humanita.
    Podezření, že by dílo bylo pouhým optickým klamem, ředitel galerie rezolutně vyvrátil. Vystaveno bude šest měsíců a poté bude umělecká puklina zaplněna. "Zbude po ní jizva a ta už tu zůstane," prohlásil ředitel. Personál galerie bude do té doby upozorňovat návštěvníky na nebezpečí zakopnutí a pádu do mezery.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
PUKLINA V PRAZE
de ardoise
10.10.07 10:09
ještě název
Šárka
11.10.07 10:02
zobrazit všechny komentáře

Související články