SOL LEWITT: STRUCTURES, 1965-2006

24. května – 2. prosince 2011, City Hall Park, New York

Vložil
Hana Petrik, Martin Kropac
10.08.2011 10:30
New York úspěšně vykročil do horkého léta, typického pro východní pobřeží Spojených Států. Léto tady je velmi specifický zážitek – vysoké teploty a vlhkost vzduchu, rozpálené chodníky, otevřené hydranty, výluky v metru, kondenzující klimatizace. Hustě osídlené město přijede v této době obvykle navštívit největší počet cestovatelů. Podle pokynů turistických průvodců jich většina míří hlavně k monumentům a ikonám města – symbolům Manhattanu, New Yorku, Spojených států. Existují ale také místa, zdánlivě skrytá, nabízející stín a chvilku klidu během rušného dne. Sem míří především místní. Mezi takové destinace patří i City Hall Park v jižní části Manhattanu, pár minut chůze od známé Wall Street. Právě zde byla nedávno otevřena expozice Konstrukcí (Structures) amerického umělce Sol LeWitta.
     Komplexní prezentace zahrnuje sbírku 27 trojrozměrných prací vzniklých mezi lety 1965 až 2006. K vidění jsou exempláře z Modulárních, Sériových, Geometrických a Nepravidelných konstrukcí (Structures). Některé vypadají jako precizní modely modernistické architektury, jiné připomínají Mayské pyramidy, ledovcové kry nebo sopečná souostroví. Objekty jsou umístěny volně ve veřejném parku, a to jak v zahradních částech, tak i přímo v jinak volně průchozích dlážděných plochách.
     Výstava představuje významná díla velkého měřítka, která doposud nebylo možné vidět pohromadě, včetně několika děl vystavených ve Spojených státech vůbec poprvé. Návštěvníkům i náhodným kolemjdoucím nabízí jedinečnou možnost seznámit se s dílem velkého umělce, považovaného za zakladatele minimalismu a konceptuálního umění.
     LeWittova trojrozměrná tvorba spočívá v naprosté schematizaci objektů na archetypální tvary, jejich následné kombinaci a multiplikaci. Příznačná pro jeho práci není však pouze originalita uchopení celé řady výrazových prostředků (v nedaleké Dia Beacon jsou od roku 2006 vystaveny jeho monumentální kresby), ale také objem jeho kreativní produkce.
     Celá expozice je zajímavá i umístěním. Téměř ve všech pohledech na LeWittovy Konstrukce se v kontextu, jakoby mimoděk, uplatňují známé budovy slavného velkoměsta - blízká radnice (City Hall), pár kroků vzdálená neogotická Woolworth Building, nejstarší mrakodrap na Manhattanu z roku 1913 nebo právě dokončená obytná věž Franka Gehryho na 8 Spruce Street. Město se tak stává nedílnou součástí celé výstavy, unikátní souvislosti mezi sochou, veřejným prostorem a architekturou prohlubují nevšední zážitek.
     LeWittovy Konstrukce v parku nejsou prvním pokusem představit umění širší veřejnosti venkovní expozicí. V New Yorku a jeho okolí se s úspěchem daří uskutečňovat podobné výstavy často. Storm King Art Center, které je známé velkou sbírkou více než stovky soch umístěných volně v rozsáhlém parku, představí práci Marka di Suvera na Governers Island, jednom z malých ostrovů Manhattanského zálivu. Metropolitní Muzeum (MET) zase láká návštěvníky na střechu, kde představuje ocelové sochy Brita Anthonyho Cara. Možností vyrazit ven za kulturou je v New Yorku v tyto horké letní dny mnoho.
     Výstava potrvá do 2. prosince 2011.Sol LeWitt se narodil v americkém státě Connecticut ruským přistěhovalcům. Po aktivní účasti ve válce v Koreji se přestěhoval do New Yorku, kde vystudoval School of Visual Arts, pracoval jako grafik v kanceláři architekta I.M.Peie a také jako noční hlídač v Muzeu moderního umění (MoMA). Je považovaný za zakladatele minimalismu a konceptuálního umění. Vytvořil rozsáhlou sbírku kreseb, maleb, trojrozměrných instalací v galeriích a monumentálních venkovních konstrukcí. S manželkou Carol shromáždili přes 9000 děl svých současníků. Jeho architektonické ambice se promítly do spolupráce na návrhu synagogy v Chester Connecticut.> http://sollewitt.publicartfund.org/site/welcome/
0 komentářů
přidat komentář