Pozvánka na dvě výstavy do olomouckého Muzea umění

Zdroj
Muzeum umění Olomouc
Vložil
Tisková zpráva
08.01.2012 00:00
Výstavy

V pondělí 9. ledna začíná v kavárně Café '87 komorní výstava "Tomáš Černoušek | In memoriam", která dá vzpomenout na významného olomouckého architekta.
Ve čtvrtek 12. ledna proběhne vernisáž první větší letošní výstavy, která bude také zaměřená na architekturu - "Architektura je útokem na dobrý vkus! | Středoevropské forum Olomouc V". Jak podtitul napovídá, Muzeum umění se opět vrací k projektu Středoevropského fora, tentokrát k jeho architektonickému návrhu od Jana Šépky, který stále vyvolává řadu vášnivých reakcí. Muzeum chce poukázat na fakt, že podobných moderních galerií, muzeí a jiných kulturních institucí existují v Evropě desítky a že jejich vznik také doprovázely odmítavé reakce, byť je dnes považujeme za obdivuhodné skvosty.Tomáš Černoušek: In Memoriam
9. 1. – 31. 1. 2012
VERNISÁŽ: po | 9. 1. | 18.30 hod. | Café ´87
Muzeum moderního umění | Café ´87

Výstava připomene významného architekta Tomáše Černouška. Černoušek je těsně spjat s Olomoucí, v níž působil. „Tomáš Černoušek byl impozantní osobností svým vzděláním a moudrostí. Navrhoval především úpravy církevních prostor, po roce 1989 kaple, kostely i klášterní areály. Jeho nejznámější realizací ale už navždy zůstane betonový kalich vodojemu v Brně-Kohoutovicích, jehož silueta je vidět mnoho kilometrů daleko,“ napsal například v nekrologu historik architektury Zdeněk Lukeš. Výstavu kurátorsky připravili ředitel Muzea umění Olomouc Pavel Zatloukal a Ladislav Daněk.Architektura je útokem na dobrý vkus!
Středoevropské forum Olomouc V
12. 1. — 22. 4. 2012
Muzeum moderního umění | Salon

Projekt budovy Středoevropského fora Olomouc od architekta Jana Šépky stále vyvolává řadu vášnivých, zčásti negativních reakcí. Především díky svému nekonvenčnímu pojetí úzce spjatému s organismem historického města. Podobných staveb, zejména galerií, muzeí a jiných kulturních institucí, přitom existují v Evropě desítky. Výstava si klade za cíl tato centra realizovaná od 60. let 20. století do současnosti představit veřejnosti a zároveň poukázat na fakt, že většinu dnes obdivovaných skvostů moderní architektury doprovázely v době jejich vzniku odmítavé reakce.
0 komentářů
přidat komentář