Památkáři v Brně vystavují snímky románských katedrál ve Francii

Vložil
ČTK
31. 03. 2010 21:35
Brno - Milovníci architektury a památek mohou ode dneška obdivovat prostřednictvím fotografií románské katedrály ve Francii. V Galerii Sklepení v sídle památkového ústavu v Brně je vystaveno bezmála 60 černobílých snímků, které před půl stoletím pořídil jeden z nejvýznamnější polských historiků umění Zygmunt Świechowski. ČTK to dnes řekla organizátorka výstavy Eva Dvořáková. Výstava potrvá do 15. května.
    Fotografie přibližují krásu středověkých církevních staveb, pro něž byla typická bohatá výzdoba. Prostřednictvím snímků se zájemci například seznámí se známým poutním kostelem Sainte-Foy v Conques v Pyrenejích, opevněným chrámem v Sainte-Marie-de-la-Mer a s katedrálou v Le Puy s šesti kopulemi nad hlavní lodí chrámu.
    Neméně zajímavé jsou snímky sakrálních objektů zdobené kamennými mozaikami s tematikou rostlin a geometrických vzorů, jež jsou tak typické pro oblast Auvergne, uvedla Dvořáková.
    Snímky přibližují to nejlepší ze sochařského umění ve francouzské architektuře - monumentální portály v Moissac a Autun, bohatě dekorované figurální reliéfy fasád kostelů v Saint-Gilles-du-Gard, Notre-Dame-la-Grande v Poitiers a rovněž řadu zdobných hlavic sloupů z  Anzy-le-Duc, Issoire a Toulouse.
    Výstava je zapůjčena z Muzea architektury ve Vratislavi. V Brně se koná jako jedna z doprovodných akcí kulturního festivalu věnovaného Francii - Bonjour Brno 2010.
0 komentářů
přidat komentář