Ostravská výstava Ericha Mendelsohna se protáhne

Zdroj
Galerie výtvarného umění v Ostravě
Vložil
Tisková zpráva
30.06.2009 14:35
Erich Mendelsohn

Výstava je prodloužena do 26. července 2009
Dům umění – Jurečkova 9, 702 00 Ostrava

Na základě kladného hodnocení IFY (Institutu pro zahraniční kulturní vztahy se sídlem v Stuttgartu), na němž se podílely kurátorky Prof. Dr. Regina Stephen a Dr. Ita Heinze-Greenberg, se podařilo vyjednat prodloužení výstavy Erich Mendelsohn. Dynamika a funkce. Vize kosmopolitního architekta až do 26. července 2009.
Galerie výtvarného umění v Ostravě zaznamenala nemalý úspěch v tom, že se jí vzhledem k nabitému kalendáři IFY a k putovním plánu výstavy Ericha Mendelsohna podařilo vyjednat prodloužení světově uznávané expozice, která má v České republice svou premiéru a která zde v nejbližších letech nebude vystavena.
Přehlídka architektonických skvostů si již např. prošla Akademií umění v Berlíně (2004),  Národní galerií v Ljubljani (2006), Královským institutem pro irskou architekturu v Dublinu (2006), Školou umění v Glasgow (2006-2007) a Muzeem estonské architektury v Tallinu (2009). Nyní se do tohoto seznamu významných evropských institucí připsala také Ostrava – Dům umění a Česká republika. Další cesty povedou výstavu do Jerevanu v Arménii.
Ostrava však na seznamu měst, ve kterých byla expozice vystavena, vede prim. V Galerii výtvarného umění v Ostravě se totiž podařilo uspořádat největší dosavadní světovou přehlídku architektonických návrhů Ericha Mandelsohna, která je tvořena 23 modely a 111 panely s fotografiemi, doprovodnými texty a návrhy.
Ostrava se tak stala významným bodem na mapě evropské kultury, a to nejen proto, že se podařilo zviditelnit obchodní dům Bachner, jedinou stavbu Ericha Mendelsohna v České republice. Obchodní dům Bachner se navíc řadí mezi tři nejvýznamnější stavby světové architektury na našem území (vedle Loosovy vily v Praze a vily Tugendhat v Brně).
Architektonická přehlídka děl Ericha Mendelsohna tak navíc podporuje oprávněnost kandidatury města Ostravy na Evropské hlavní město kultury.  
Po výstavách Sváry zření /Fazety modernity na přelomu 19. a 20. století/ 1890-1918 a mezinárodním Českém a slovenském umění 60. let dvacátého století je výstava Ericha Mendelsohna. Dynamika a funkce. Vize kosmopolitního architekta (toho nejlepšího, co přinesla evropská architektura světu) třetí nejvýznamnější událostí v Domě umění v letošním roce. 

Vice informací: Galerie výtvarného umění v Ostravě a SPOK: spolek pro ostravskou kulturu
0 komentářů
přidat komentář

Související články