ORNAMENT A MODERNA

Josef Hoffmann 1870–1956. Architekt a designér

Zdroj
MAK.at
Vložil
Tisková zpráva
20.06.2008 00:30
V pátek 27. června 2008 bude v rámci Muzejní noci v Brtnici v seníku Muzea Josefa Hoffmanna, společné expozitury Moravské galerie a Muzea užitého a současného umění MAK ve Vídni, zahájena putovní výstava „ORNAMENT A MODERNA. Josef Hoffmann 1870–1956. Architekt a designér“.
Na tabulích sahajících po strop bude představen život a působení Josefa Hoffmanna. Názorná přehlídka zahrnuje přes 200 dobových fotografií ze sbírky muzea MAK, podrobně sleduje biografii architekta a designéra Josefa Hoffmanna a přibližuje jeho dílo. Na tabulích je pečlivě zdokumentován Hoffmannův umělecký vývoj a bezpočet podrobných informací osvětluje různé oblasti jeho tvorby.
První tabule jsou věnovány mládí a vzdělání Josefa Hoffmanna, dalším zastavením jsou jeho stavby ve Vídni, jako vily na vídeňské Hohe Warte, klíčová stavba sanatoria v Purkersdorfu a palác Stoclet v Bruselu. Četné ilustrace dokládají Hoffmannovu činnost na obou světových výstavách v Paříži i jeho roli spoluzakladatele uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte a jejich programatické estetiky. V obrazové části jsou poprvé veřejně prezentovány záběry z ateliérů a dílen Wiener Werkstätte, momentky z dob spolupráce s Fritzem Waerndorferem a Kolomanem Moserem, Hoffmannovými partnery ve Wiener Werkstätte, a snímky z interiérů soukromých obytných domů, které utvářela Wiener Werkstätte. Poslední tabule jsou věnovány Hoffmannově pozdní tvorbě a jeho vlivu na architekty a teoretiky postmoderny.

Po Brtnici putovní výstava navštíví Brno, Znojmo, Olomouc, Hradec Králové, Prahu a jiná místa v republice. Výstava vznikla jako kooperační projekt Moravské galerie v Brně, Muzea užitého a současného umění MAK ve Vídni a Rakouského kulturního fóra v Praze.

Po výstavě „JOSEF HOFFMANN – DONALD JUDD: Hypotéza“, která byla ve výstavních místnostech Rodného domu Josefa Hoffmanna úspěšně zahájena začátkem června 2008, je putovní výstava druhým projektem, který se v tomto roce prezentuje v Brtnici. Expozice „JOSEF HOFFMANN – DONALD JUDD: Hypotéza“ se zaměřuje na dílo výjimečného amerického umělce Donalda Judda (1928-1994); nabízí ke srovnání nábytek, rozkreslené návrhy a fotografie Donalda Judda a Josefa Hoffmanna. Výstava je otevřena do 26. října.

Rodný dům Josefa Hoffmanna v Brtnici je od počátku roku 2006 veden jako společná expozitura Moravské galerie v Brně a Muzea užitého a současného umění MAK ve Vídni. Díky společným aktivitám se Brtnice proměnila v kompetenční centrum výzkumu zaměřeného na dílo Josefa Hoffmanna.

Muzejní noc v Brtnici se koná 27. června 2008 od 19.00 hodin do půlnoci. Muzeum Josefa Hoffmanna nabízí pestrý program pro celou rodinu, vstup je volný.

Program:
19.00 hod. – přednáška k výstavě „JOSEF HOFFMANN – DONALD JUDD: Hypotéza“
22.00, 23.00 hod. – komentované noční prohlídky stálé expozice a výstavy „JOSEF HOFFMANN – DONALD JUDD: Hypotéza“
od 20.00 do 22.00 hod. – tvůrčí dílna pro děti a dospělé
21.30 hod. – módní přehlídka studentských prací uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín
22.30 hod. – módní přehlídka kostýmových děl z díly „Dialog forem“
od 19.00 hod. do půlnoci – hudba a taneční zábava
od 19.00 hod. do půlnoci – možnost prohlédnout si výstavu „Ornament a moderna. Josef Hoffmann 1870–1956. Architekt a designér“


ORNAMENT A MODERNA. Josef Hoffmann 1870–1956. Architekt a designér
Myšlenka: Peter Noever, Walter Persché
Koncept: Rainald Franz, Kathrin Pokorny-Nagel
Text: Rainald Franz
Překlad: Jiří Strážnický, Martina Straková pro Moravskou galerii v Brně
Lektorát: Anna Mirfattahi, Martina Straková
Grafický design: Maria-Anna Friedl
0 komentářů
přidat komentář

Související články