Mohelnické muzeum představuje dílo Olbrama Zoubka

Zdroj
Alena Petrželová
Vložil
ČTK
08.06.2008 09:40
Cheb

Olbram Zoubek (foto: Alexandr Skalický st.)
Mohelnice (Šumpersko) - Přes tři desítky soch v nadživotní velikosti, ale i další plastiky z dílny předního českého sochaře Olbrama Zoubka představuje ode dneška mohelnické muzeum. Lidé mohou na výstavě díla nejen obdivovat, ale část z nich si také zakoupit. Výstava, která je významnou kuklturní událostí v tomto regionu, potrvá v do konce srpna. ČTK to dnes řekl vedoucí muzea Zbyněk Žouželka.
    V expozici je vystaveno 33 soch v  nadživotní velikosti, reflektujících mistrovu tvorbu od roku 1970 po současnost. Sochy mají kolem dvou metrů a více. Jsou rozmístěny po celém muzeu, od chodby počínaje přes dvůr až po výstavní prostory. Návštěvník má tak možnost být vtažen do výstavy už při příchodu do muzea, uvedl Žouželka.
    Na výstavě však nechybějí ani komornější plastiky, které se skládají z reliéfů či menších soch. Tyto exponáty jsou navíc prodejné.
    Olbram Zoubek v Mohelnici naposledy vystavoval před 17 lety. Pro zástupce muzea je to významná událost. "Je to obrovská čest pro mě osobně i pro mohelnické muzeum, které spadá pod Vlastivědné muzeum v Šumperku. Je to prezentace špičkových děl špičkového autora světového významu v olomouckém regionu," dodal Žouželka.
    Zoubek vytváří své plastiky od roku 1952. Do povědomí širší veřejnosti vešel v roce 1969, kdy odlil posmrtnou masku Jana Palacha a vytvořil reliéf na jeho náhrobek a také na náhrobek jeho následovníka Jana Zajíce. V době normalizace, kdy se nemohl živit vlastní tvorbou, pracoval spolu s výtvarníky Zdeňkem Palcrem, Stanislavem Podhrázským a Václavem Boštíkem jako restaurátor na zámku v Litomyšli na Svitavsku. Ve svém díle vychází zejména z mýtů starozákonních, řeckých a v  poslední době i slovanských.
0 komentářů
přidat komentář