Pořadatel
Fakulta architektury VUT v Brně

Místo konání
B. Němcové - Litovel

Začátek
so 30.9.2023 13:00

Konec
pá 01.12.2023 18:00

Vernisáž
so 30.9.2023 15:00

Odkaz
https://vedepkazije.cz/
VýstavyVložil
FA VUT

zpět na článek
Budova bývalého 3. měšťanského pivovaru přezdívaná „Védepka“ už desítky let chátrá. Studenti z Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně a Českého vysokého učení technického v Praze navrhli její možná využití, která do města přinesou chybějící vrstvu nízkoprahové kultury nejen pro mladé. Návrhy pivovaru, muzea, nebo dílen jsou k vidění do 29. září na náměstí Přemysla Otakara, odkud se přesunou přímo do areálu VéDePky. V rámci expozice je 30. září připraven i doprovodný program k festivalu Den architektury.

Areál bývalého pivovaru se nachází na místech, kde historicky stálo městské opevnění. VéDePka v zeleno-modrém prstenci Litovle s návazností na řeku představuje pro vývoj města velký potenciál. Nyní se v areálu nachází odkladiště vraků a chátrá. Proto se sedm studentů FA VUT v ateliéru profesora Ivana Kolečka a Vojtěch Jemelky a tři studenti Fakulty architektury z ČVUT z ateliéru Sitta-Chmelová pustili do návrhů možné budoucnosti areálu.

Z průzkumu předcházejícím návrhy vyplynulo, že v Litovli chybí nízkoprahová, neoficiální kultura, především pro mladé. Početná část mladé generace odchází za zábavou či životem jinam. Některé z návrhů proto přichází s novým komunitním centrem nezávislé kultury, které by nynější dění ve městě doplnilo a podpořilo. Další místo studenti přestavují na prostory pro neformální vzdělávání a řemeslné dílny, nebo pivovarskou restauraci, multifunkční sál, či muzeum pivovarnictví. Všechny návrhy mají společný prvek – nádvoří, naplněné aktivitami, otevřené k řece i umožňující odpočinek a rekreaci na nábřeží. Dalším důvodem odlivu mladých a stárnutí města je i nízká dostupnost bydlení. Studenti proto do návrhů zakomponovali i kvalitní soudobé řešení bytů, které je v souladu se záměrem vedení města vytvořit nové kapacity.

Osm studentských návrhů je nyní představeno prostřednictvím velkoformátových panelů na litovelském náměstí Přemysla Otakara. V sobotu 30.9. se instalace přesune do areálu VéDePky, kde jsou v rámci festivalu Den architektury připraveny od 13 hodin komentované prohlídky po hradebním okruhu i areálu VéDePky a okolí. Od 15 hodin bude následovat vernisáž ve dvoře, jejíž součástí jsou i prezentace a diskuse s autory v autentických prostorách pivovarských sklepů. Oficiální program zakončí ve dvoře v 17:30 koncert kapely No Barriers, která kromě své vlastní tvorby v impulzivních česko-bosenských rytmech dokáže interpretovat i světové hity tak, že vás roztančí.

Vize pro Litovel neskončí pouze výstavou. Ateliérové zadání mladých architektů dovedlo místní k vytvoření platformy www.vedepkazije.cz. Návštěvníci webu si tak mohou nejen prohlédnout jednotlivé projekty, ale také získat přehled o plánovaných akcích, a především se aktivně zapojit do nalezení nejvhodnější náplně pro cennou stavbu do budoucna. Výstava byla podpořena městem Litovel a nadací Via pivovarem Litovel a spolkem KRUH.    
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.