Otázky ekologie nejsou žádnou novinkou. Před více než sto lety vznikly v reakci na rostoucí industrializaci a urbanizaci koncepční modely a postupy, které i dnes rezonují s našimi současnými představami o udržitelnosti. Tyto přístupy odrážely nejen systematické chápání interakcí mezi člověkem a životním prostředím či mezi přírodou a technologiemi, ale také rostoucí povědomí o modernitě, která sama sebe připravuje o samotné základy života. Sandra Bartoli a Silvan Linden jsou zakladateli berlínského studia Büros für Konstruktivismus. Spolu s Florianem Wüstem jsou editory knih Licht Luft Scheisse – Archeologie udržitelnosti a Licht Luft Scheisse – Über Natur (adocs Hamburg, 2020). Tyto publikace jsou výsledkem probíhajícího výzkumného projektu zkoumajícího environmentální dějiny architektury. V roce 2019 trojice kurátorsky připravila dvě stejnojmenné výstavy, které se konaly v Berlíně v Muzeu botanické zahrady a v neue Gesellschaft für bildende Kunst (nGbK). Projekt byl financován německou spolkovou kulturní nadací a nadací Lotto Stiftung. Sandra Bartoli je architektka a krajinářská architektka. Ve svém výzkumu se zaměřuje na místa, kde dochází k prolínání přírody a města, jako je Tiergarten v Berlíně, transgresivní příklad místa, které vede k novým definicím a modelům toho, co je „městské“ v rámci výzvy antropocénu. Spolu s Jörgem Stollmannem vydala knihu Tiergarten: Landscape of Transgression (Park Books, 2019). V letech 2017 a 2018 pracovala na svém výzkumném tématu Budoucí přirozená historie města (The City’s Future Natural History) jako hostující profesorka pro vizionářské formy měst na Institutu pro umění a architekturu Akademie výtvarných umění ve Vídni a nyní je řádnou profesorkou na Fakultě architektury Vysoké školy aplikovaných věd v Mnichově. Silvan Linden je architekt a spoluvydavatel série AG Architekur in Gebrauch (adocs Verlag Hamburg), architektonického zinu, který kancelář začala vydávat v roce 2014 a v němž je „užití“ zkoumáno jako estetická kategorie, která informuje o vývoji a proměnách architektonického prostoru. Linden je spoluautorem knihy La Zona – Index (ngbk Berlin, 2012) a spolu s Arno Brandlhuberem editorem řady architektonických publikací Disko 1–25 (AdBK Nürnberg, 2006–2011). Působil jako hostující profesor na Akademii výtvarných umění v Norimberku, vyučoval také na Technické univerzitě v Berlíně, Greenwich University v Londýně a Technické univerzitě v Braunschweigu.
Cyklus In Focus: Berlin připravil Miroslav Pazdera Za podpory Státního fondu kultury.
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.