Pořadatel
Galerii Jaroslava Fragnera, SmetanaQ Gallery

Místo konání
Smetanovo nábřeží 4, Praha 1

Začátek
ne 20.9.2020 10:00

Konec
so 31.10.2020 18:00

Vernisáž
so 19.9.2020 19:00

Odkaz
https://www.gjf.cz ...
Výstavy

PrahaVložil
Tisková zpráva

zpět na článek
V neděli 20. září 2020 startuje na Smetanově nábřeží v Praze rozsáhlý výstavní projekt Praha – město pro lidi. Jeho organizátoři nabízejí otázky i odpovědi, jakým směrem by se měla ubírat diskuze v české metropoli nad tématy jako dopravní infrastruktura, regulace automobilového provozu spojeného s parkováním, dostupnost bydlení a regulace investičního developmentu, zkvalitnění veřejného prostoru a městského parteru a nabízejí příklady řešení, která využívají ostatní evropská hlavní města. „Jako většina světových metropolí i Praha podřídila svůj rozvoj hlavně hospodářskému růstu a nekontrolovaný byznys negativně změnil charakter Prahy. Centrum města se proměnilo v turistický skanzen, velké plochy města slouží pouze automobilům a bydlení se stává nedostupným pro většinu lidí. Epidemie, která nás drtí už podruhé v tomto roce, nám ale ukazuje, že se něco musí rychle změnit. Naše výstava přináší příklady toho, jak jde vylepšit život města, když se dá do popředí jeho rozvoje kvalita lidského života. Chceme, aby se nám lépe dýchalo a žilo v našem nádherném městě,“ říká Jozef Onderka ze společnosti SmetanaQ Events, spolupořadatel výstavy.
Výstava Praha – město pro lidi se koná jak ve vnitřních sálech galerie SmetanaQ na Smetanově nábřeží, tak i venku před samotnou budovou a před parkem Národního Probuzení.
Součástí projektu je i výstava Praha / udržitelná architektura, která představuje přes třicet projektů dokazujících, že i v Praze se stává „udržitelnost“ silným tématem, a že pokud investor a architekt naleznou společnou řeč, může vzniknout kvalitní urbanismus, veřejný prostor nebo bytový komplex. Navazuje na výstavu PragueScape, kterou Galerie Jaroslava Fragnera připravila v roce 2018, a která se věnovala pražské městské krajině. Dále skupina Rafani představuje „výzkum“ který proběhl v rámci jejich výstavy RAFANI ART APARTMENT in the Heart of the City v centru NoD na jaře minulého roku.
„Je velmi zajímavé, že mnoho dalších organizaci aktivistů na druhou půlku letošního září připravilo několik podobných projektů. Můžeme tyto aktivity brát jako apel na politické vedeni jak magistrátu, tak městských částí, aby od diskuzí přešli k řešení problémů. Druhá vlna pandemie nám opět ukazuje, že politici nejsou kvalitně a zodpovědně schopni řešit problémy, které před nás staví krize, a které globálně zasahují celou planetu,“ komentuje výstavní koncept Dan Merta, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera.
Organizátoři při přípravách oslovili jednotlivce i instituce, které se tématy bydlení, sociální výstavby, gentrifikace a airbnb, správy říční dopravy, realizace plováren typu Badeschiff i říčních lázní, hospodaření s vodou ve městech, udržitelné dopravy, parkování a zkvalitnění mobility atd. dlouhodobě zabývají, zpracovávají analýzy, sledují rozdílná řešení a jejich úspěšnost v zahraničí atd.
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.