Pořadatel
Institut Cervantes v Praze.

Místo konání
Na Rybníčku 6, Praha 2

Začátek
čt 29.9.2022 18:30

Konec
čt 01.12.2022 19:00

Vernisáž
čt 29.9.2022 18:30

Odkaz
https://cultura ...
Výstavy

Praha

Malá StranaVložil
Tisková zpráva

zpět na článek
„Lineární čas je výtvorem Západu; čas není lineární, je to podivuhodná spleť, v níž lze v každém okamžiku volit body a vymýšlet řešení bez začátku a konce.“ Lina Bo Bardi

V prvních desetiletích 20. století navrhl architekt Le Corbusier, aby byl dům "strojem na bydlení". O těchto prostorách se však uvažovalo z mužského, západního, buržoazního, heterosexuálního a nepostiženého pohledu, který zapomínal na vše, co do této nomenklatury nezapadalo. Ženy a feministické hnutí tak urazily dlouhou cestu trvající několik desetiletí, aby získaly feministický prostor v architektuře a urbanismu a daly přednost jiným způsobům budování našeho světa.

Na konci 50. let 20. století začala brazilská architektka Lina Bo Bardi pracovat na různých projektech. Na základě výše citované věty „Bez začátku a bez konce“ výstava zdůrazňuje myšlenku, že architektura a feminismus jsou dvě oblasti pro udržitelnější, rovnostářštější a spravedlivější obývání prostoru. Představeny jsou zde návrhy architektonických ateliérů, které s touto oblastí pracují a díla výtvarných umělců, kteří se zamýšlejí nad prostory jako více či méně přátelskými místy a nad tím, jak budovat prostory jiné.

Přiblížení se k něčemu tak každodennímu, jako jsou architektonické prostory zohledňující pohled těch, které byly tradičně ignorovány, a navrhující rovnostářštější alternativy.

Semíramis González
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.