Zlínský kraj přispěje půl milionu na památník Jana Pavla II.

Vložil
ČTK
11.02.2020 08:05
Zlín

Zlín - Zlínský kraj přispěje půl milionu korun na výstavbu památníku, který připomene návštěvu papeže Jana Pavla II. z dubna 1990. Památník vybuduje obec Tupesy na Uherskohradišťsku, kde papež před 30 lety přistál vrtulníkem a přejel odtamtud do sousedního Velehradu. Příspěvek dnes schválili krajští zastupitelé.


Památník ze žuly a litého kovu vznikne v dílně akademického sochaře Otmara Olivy. Stát bude u cyklostezky mezi Tupesy a Velehradem. "Památník bude mít výrazně nadregionální rozměr. Návštěva Jana Pavla II. nebyla jen návštěvou církevní, ale i státní, která nasměrovala chod Československé a České republiky tam, kam se ubírá doteď," řekl dnes starosta Tupes Oldřich Vávra (KDU-ČSL).

Náklady na vybudování památníku podle něj budou asi 1,2 milionu korun. Vedle kraje na jeho vznik uvolní 200.000 korun Mikroregion Buchlov, zbývající část uhradí obec. Památník bude stát na veřejném prostranství nedaleko fotbalového hřiště, kde 22. dubna 1990 tehdejší papež přistál vrtulníkem. "Je to místo, kudy tradičně procházejí poutníci. Bude sloužit jako symbol nejen pro nás, ale i pro generace následující," uvedl Vávra.

Příspěvek na stavbu památníku dnes podpořilo 25 z 39 přítomných krajských zastupitelů včetně hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL). "Jsem přesvědčen, že když tady nebudou kříže, tak tady budou půlměsíce," uvedl před hlasováním hejtman.

Finanční podporu kraje naopak kritizovala opoziční zastupitelka Taťána Valentová Nersesjan (ČSSD). "Minimálně výrazný podíl by na financování památníku měla mít církev. Veřejné prostředky jsou nyní zapotřebí jinde," řekla Valentová Nersesjan. Zmínila například krajské zdravotnictví.

Památník bude mít podle Vávry podobu pětimetrového obelisku. Hotový by měl být nejpozději v červenci příštího roku, současně s ním vznikne u cyklostezky z Tupes do Velehradu také odpočinkové místo.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
zobrazit všechny komentáře